Miasto Puławy

Jodek potasu w Puławach – znamy miejsca dystrybucji

Niedawno informowaliśmy o rozpoczęciu przygotowań do ewentualnej dystrybucji jodku potasu w Puławach w razie wystąpienia zagrożenia radiacyjnego. Puławski Urząd Miasta poinformował o lokalizacji punktów dystrybucyjnych, w których mieszkańcy będą mogli odebrać preparat w razie potrzeby. Lista została już pozytywnie zweryfikowana przez wojewodę lubelskiego.

W wykazie miejsc, do których należy się udać w razie zagrożenia radiacyjnego aby otrzymać preparat, są szkoły podstawowe i średnie zarządzane przez Miasto, a więc SP 1, 2, 3, 4, 6, 10 i 11 oraz ZSO nr 1 i 2. Punkty dystrybucji zaplanowano również w przychodni SP ZOZ nr 3 przy ul. Kilińskiego oraz nr 4 przy ul. Kołłątaja a także w Puławskim Ośrodku Kultury “Dom Chemika”. Pracownicy i goście Grupy Azoty Zakłady Azotowe Puławy oraz Państwowego Instytutu Weterynaryjnego będą mogli odebrać preparat dla siebie i swoich rodzin w siedzibach tych instytucji.

Władze zapewniają, że ryzyko wystąpienia zagrożenia radiacyjnego jest stosunkowo niewielkie, jednak należy na wszelki wypadek przygotować się na taką ewentualność. Jodek potasu ma chronić organizm przed wchłanianiem radioaktywnego jodu. Preparat nie jest jednak wskazany dla wszystkich. Na stronie internetowej puławskiego Urzędu Miasta znajduje się broszura informacyjna dotycząca stosowania jodku potasu, z którą warto się zapoznać. Warto podkreślić, że lekarze nie zalecają stosowania preparatu prewencyjnie, może to mieć negatywne konsekwencje dla naszego zdrowia.

Zdj. ilustracyjne

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button