Informacje

Nowy Ład korzystny dla większości emerytów

Około 95 proc. emerytów i rencistów w styczniu otrzyma nieco większe świadczenia. Wszystko za sprawą tak zwanego Polskiego Ładu, którego przepisy wejdą w życie w nowym roku.

Zgodnie z nowymi regulacjami roczna kwota dochodu wolnego od podatku wyniesie 30 tys. złotych. Kolejna zmiana dotyczy składki zdrowotnej – korekty wpłyną na wysokość emerytur i rent.

Małgorzata Korba – rzecznik ZUS w woj. lubelskim

– W styczniu większość emerytów i rencistów może się spodziewać nieco większego przekazu pieniężnego ze swoim świadczeniem ZUS, wynika to ze zmian podatkowych, które wejdą w życie 1 stycznia 2022 roku – informuje Małgorzata Korba z lubelskiego oddziału ZUS. Jak tłumaczy rzeczniczka instytucji, chodzi tutaj między innymi o większą kwotę wolną od podatku oraz o to, że składka zdrowotna nie będzie już pomniejszała zaliczki o podatek dochodowy. W związku z tym ok. 95% świadczeniobiorców będzie pobierało nieco wyższe świadczenia „na rękę”. Chodzi o grupę osób, która pobiera emerytury i renty w wysokości od 483 złotych brutto miesięcznie do 4920 złotych brutto miesięcznie.

Na zmiany w podatkach szczególną uwagę powinny zwrócić osoby, które pobierają świadczenia z dwóch źródeł, np. z ZUS-u i KRUS-u. Każda instytucja zalicza obniżkę na podatek dochodowy we własnym zakresie. Jeśli przy obu emeryturach stosuje się co miesiąc kwotę zmniejszenia, to na koniec roku mogłaby powstać niedopłata, nawet do 5100 złotych. Dlatego takie osoby mogą wystąpić do jednej z instytucji o niestosowanie kwoty zmniejszenia, unikając tak dużej niedopłaty podatku. Analogiczna sytuacja dotyczy osób samotnie wychowujących dziecko, które mają dochody z pracy i renty rodzinnej.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button