Informacje

Od 1 stycznia ZUS wprowadzi zmiany w zasiłkach [VIDEO]

1 stycznia 2022 roku wejdą nowe przepisy dotyczące zasiłków wypłacanych przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Nowością jest m.in. to, że spóźnienie z opłaceniem składki nie spowoduje automatycznego przerwania ubezpieczenia.

Zmieni się także wysokość wypłacanych zasiłków oraz długość ich pobierania w poszczególnych okolicznościach.

Małgorzata Korba – rzecznik ZUS w woj. lubelskim

– Od 2022 roku w zasiłkach wypłacanych przez ZUS zajdzie sporo zmian – zapowiada Małgorzata Korba, przedstawicielka tej instytucji. Jedna z istotniejszych zmian dotyczy przedsiębiorców, którzy opłacają składki na ubezpieczenia chorobowe. Dotychczas, jeśli spóźnili się oni z opłaceniem składek, z automatu wypadali z ubezpieczenia, przez co tracili prawo do zasiłku. Od przyszłego roku spóźnienie ze składką nie będzie dla przedsiębiorcy powodowało żadnych negatywnych konsekwencji, jeżeli chodzi o wypłatę zasiłku. Świadczenie będą mogli pobierać nawet przedsiębiorcy zadłużeni, muszą oni spłacić zobowiązanie do 6 miesięcy od jego powstania.

Zmieni się także wysokość zasiłku chorobowego za pobyt w szpitalu, będzie on od przyszłego roku w wysokości 80% średniej wynagrodzeń z ostatnich 12 miesięcy, czyli tak jak poza szpitalem. Są również zmiany dotyczące ustalania tzw. okresu zasiłkowego czyli czasu, przez który ubezpieczony może pobierać zasiłek, jedna ze zmian mówi o ograniczeniu wypłaty zasiłku do 91 dni po ustaniu zatrudnienia. Osoba, której choroba przedłuża się na dłuższy okres, nadal będzie mogła korzystać z dotychczasowego świadczenia rehabilitacyjnego nawet przez 12 miesięcy. Jedna ze zmian, które wejdą w życie w przyszłym roku, dotyczy także kobiet, którym ustało zatrudnienie i ubezpieczenie w trakcie ciąży z powodu śmierci pracodawcy. Dotychczas kobiety w tej sytuacji nie miały ochrony w postaci zasiłku macierzyńskiego, od przyszłego roku będzie im to już zapewnione.

Autor: M. Owczarz

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button