wszystkie

Dobre wiadomości dla pracujących za granicą [VIDEO]

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje o korzystnych zmianach dla osób, które pracują w Polsce oraz Turcji. Od początku czerwca pomiędzy krajami obowiązuje umowa o zabezpieczeniu społecznym. Dzięki niej będzie można między innymi sumować okresy ubezpieczeń przebyte w obu krajach. Jest to więc szczególnie korzystna zmiana dla osób, posiadających krótki staż ubezpieczeniowy w jednym kraju.

Podobna umowa obowiązuje już od maja z państwem Izrael. Jakie konkretnie zmiany wnosi dokument? O tym mówi przedstawicielka lubelskiego ZUS, Małgorzata Korba.

Małgorzata Korba – rzecznik lubelskiego ZUS

– Umowa między Polska a Turcją weszła w życie 1 czerwca, natomiast między Polską a Izraelem – od 1 maja. Obie dotyczą dosyć szerokiego zakresu świadczeń z zabezpieczenia społecznego, czyli emerytury, rent z tytułu niezdolności do pracy, rent rodzinnych, jednorazowych odszkodowań wypadkowych a także zasiłków pogrzebowych i macierzyńskich – wyjaśnia Małgorzata Korba. Dodatkowo umowa polsko-turecka obejmuje także świadczenia chorobowe, porozumienia pozwalają sumować okresy ubezpieczeniowe w dwóch krajach, jeśli ktoś pracował w jednym i drugim kraju, będzie można te okresy zsumować przy przyznawaniu emerytur i rent, dodatkowo przyjęte regulacje umożliwiają transfer świadczeń pomiędzy krajami – dodaje przedstawicielka ZUS. Porozumienia dotyczą również przedsiębiorców, chodzi o delegowanie pracowników do pracy za granicę, porozumienia eliminują bowiem podwójne oskładkowanie umów.

Polska w sumie zawarła już 14 umów o zabezpieczeniu społecznym z państwami spoza Unii Europejskiej oraz Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Podobne regulacje dotyczą pracy naszych rodaków między innymi w Australii, Korei Południowej czy na Ukrainie.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button