Rada Miasta nie zmieniła zdania ws. LGBT [VIDEO]
Jedenastoma głosami za przy dziewięciu przeciwnych i jednym wstrzymującym się puławscy radni opowiedzieli się za odrzuceniem petycji złożonej przez środowiska lewicowe w sprawie podjętej niemal dwa lata temu Uchwały o powstrzymaniu ideologii lansowanej przez subkulturę „LGBT” w mieście Puławy.
Wnioskodawcy apelowali do rady o uchylenie tego stanowiska uznając je za szkodliwe i wpływające niekorzystnie na wizerunek Puław. Przypomnijmy, że takie stanowisko puławskich radnych odbiło się szerokim echem nie tylko w Puławach, ale także w Europie. Konsekwencją tej uchwały były m.in zerwanie i definitywne zakończenie relacji partnerskich z zaprzyjaźnionymi dotychczas miastami partnerskimi.
Kilka publikacji, jak twierdzili wnioskodawcy, postawiły nasze miasto w niekorzystnym świetle głownie na tle dyskryminacji mniejszości seksualnych, by w końcu usłyszeć, że tego typu stanowiska będą miały wpływ na dystrybucje środków unijnych dla gmin, które tego rodzaju dokumenty przyjęły. Stanowisko wnioskodawców zaprezentował Dawid Socha z Frakcji Młodych Socjaldemokratów i Beata Wicha z SLD.
– Jestem gejem i uświadomiłem to sobie w wieku około 14-15 lat. Moja droga do zrozumienia tego, a przede wszystkim zaakceptowania samego siebie była długa – opowiadał podczas sesji Rady Miasta przedstawiciel Forum Młodych Socjaldemokratów, Dawid Socha. – Pamiętam, jak bardzo nad tym rozpaczałem, chciałem mieć przecież rodzinę, dzieci, pytałem się Boga: dlaczego ja? dlaczego mi to zrobiłeś? W tamtym czasie nigdy nie wybrałbym bycia gejem – podkreślał młody aktywista. – Stanowisko, które Państwo przyjęli, nie ma żadnych wprost rozpisanych konsekwencji prawnych, nastąpiły jednak inne – dobre imię miasta zostało splugawione, zostały zerwane partnerstwa. Puławy zasłynęły w Polsce i na świecie jako uwstecznione – kontynuował Socha. Jego zdaniem uchwała jest szkodliwa i tracą na niej wszyscy obywatele miasta.
Dawid Socha – Forum Młodych Socjaldemokratów
Zdania na ten temat były podzielone, część radnych pomimo tego, że projekt Uchwały sygnowany przez Przewodniczącą Bożenę Krygier zakładał odrzucenie petycji, nie zgodziła się z jej treścią i przedstawiła swoją opinię
Wystąpienie gości poparli między innymi radni Elżbieta Szymańska i Waldemar Kowalczyk, którzy pogratulowali im odwagi. W bardzo ostrych słowach na temat między innymi działań obecnego Rzecznika Praw Dziecka wypowiedział się zaś radny Ryszard Smolak, co spotkało się z oburzeniem przewodniczącej RM, Bożeny Krygier. Radni Prawa i Sprawiedliwości wyrażali opinie, aby podtrzymać wcześniejsze stanowisko Rady. Ich zdaniem, ma ono chronić rodzinę oraz Kościół przed „atakami środowisk LGBT”.
radni o LGBT
Głosowanie zakończyło się zgodnie z przewidywaniami – petycje odrzucono. Warto przypomnieć, że niespełna kilka dni temu radni Kraśnika wycofali się z tego stanowiska i podjęli uchwałę o usunięciu go z obrotu prawnego.
Autor: P. Nowosadzki
foto archiwalne