Informacje

Kolejne przedłużenie obowiązywania zasiłku opiekuńczego [VIDEO]

Zamknięcie placówek edukacyjnych w związku z przeciwepidemicznymi obostrzeniami powoduje konieczność przedłużenia obowiązywania dodatkowego zasiłku opiekuńczego. Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował o dalszej wypłacie świadczenia do 25 kwietnia.

Żłobki, przedszkola i szkoły będą zamknięte jeszcze do 18 kwietnia, jednak wiemy już, że Rada Ministrów przedłużyła korzystanie z dodatkowego zasiłku opiekuńczego do 25 kwietnia – informuje rzeczniczka lubelskiego ZUS Małgorzata Korba. Z zasiłku można korzystać, gdy placówka oświatowa dziecka jest zamknięta albo nie zapewnia mu opieki z uwagi na to, że działa w ograniczonym zakresie. Świadczenie można otrzymać na dziecko do ukończenia 8 lat i starsze, jeśli ma odpowiednie orzeczenie o niepełnosprawności. Jak dodaje przedstawicielka ZUS, rodzice, którzy realizują zadania związane z walką z COVID mają co prawda zapewnioną opiekę dla dzieci, ale jeśli z niej nie skorzystają, to również otrzymają zasiłek opiekuńczy. Wzór oświadczenia potrzebnego do wypłaty zasiłku można pobrać ze strony www.zus.pl.

Małgorzata Korba – rzecznik prasowy ZUS w Lublinie

Do wypłaty świadczenia potrzebne jest oświadczenie rodzica, który przesyła je pracodawcy lub zleceniodawcy. Jeśli osoba wychowująca dziecko prowadzi własną działalność gospodarczą, wtedy wysyła oświadczenie bezpośrednio do ZUS-u. Zasiłek nie należy się, jeśli dzieckiem może się zająć jeden z jego opiekunów.

Foto: ZUS

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button