Renta wdowia – komu przysługuje? |#LPU24.pl
Od stycznia będzie można składać wnioski o łączenie renty rodzinnej po zmarłym małżonku z innym świadczeniem, na przykład emeryturą w ramach tak zwanej renty wdowiej. Jedno ze świadczeń będzie wypłacane w całości, a drugie częściowo.
Przypomnijmy, że obecnie wdowy i wdowcy mogą pobierać tylko jedno wybrane świadczenie. Od przyszłego roku się to zmieni, a zainteresowani sami wybiorą, które świadczenie będą chcieli pobierać w całości, a które częściowo. Pomoże w tym specjalny kalkulator przygotowany przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Komu renta wdowia będzie przysługiwać?
Prawo do renty wdowiej będzie przysługiwało po spełnieniu kilku warunków. Trzeba mieć co najmniej 60 lat (kobieta) lub 65 lat (mężczyzna). Ważny jest też moment, w którym zainteresowany nabył prawo do renty rodzinnej po zmarłym małżonku – nie wcześniej niż przed ukończeniem 55 lat (wdowa) lub 60 lat (wdowiec).
Łączenie własnego świadczenia z rentą rodzinną przysługuje pod warunkiem, że do dnia śmierci
małżonka wnioskodawca pozostawał z nim we wspólności małżeńskiej. Prawo do tzw. renty
wdowiej wygasa, gdy wdowa bądź wdowiec zawrze nowe małżeństwo.
Co ważne, żeby łączyć wypłaty świadczeń, trzeba mieć najpierw przyznane dwa świadczenia. Jeśli
ktoś dotychczas nie wystąpił o drugie (własną emeryturę albo rentę rodzinną po małżonku), to teraz
jest czas, żeby to nadrobić. Dopiero z przyznanymi dwoma świadczeniami będzie można wystąpić o
tzw. rentę wdowią. Jak informuje ZUS, zachowanie tej kolejności jest kluczowe. Ze składaniem wniosków o rentę wdowią w przyszłym roku nie trzeba się spieszyć, będzie na to czas 7 miesięcy.