Miasto Puławy

Jan Mela w Puławach |#LPU24.pl

To było niezwykłe spotkanie, jak usłyszeliśmy od uczestników, którzy pojawili się w puławskiej Mediatece, by posłuchać relacji najmłodszego zdobywcy dwóch biegunów Ziemi, będącego jednocześnie pierwszą osobą z niepełnosprawnością, która dokonała takiego wyczynu.

Jan Mela, bo o nim mowa to najmłodszy w historii zdobywca obu biegunów Ziemi w ciągu jednego roku. Jednocześnie pierwsza osoba z niepełnosprawnością, która dokonała takiego wyczynu. Jest założycielem fundacji “Poza Horyzonty” i współautorem radiowego programu podróżniczego „Między biegunami”. Jan Mela jest także głównym bohaterem filmu fabularnego zatytułowanego „Mój biegun” a także zdobywcą najwyższego szczytu Afryki – Kilimandżaro, najwyższego szczytu Kaukazu – Elbrusa oraz ściany skalnej El Capitan w Kalifornii w Stanach Zjednoczonych.

Jan Mela podkreślał, że podczas spotkań z młodzieżą czerpie z własnych doświadczeń, podkreślał wagę autentyczności w trakcie tego typu spotkań. Mówił o tym, że nie korzysta ze skryptów, gdyż “każdy człowiek to inna historia”, dlatego dla każdego ważne są inne wątki przez niego poruszane.

Uczestnicy spotkania usłyszeli o doświadczeniach z wyprawy na bieguny – odbytej z Markiem Kamińskim, której podjął się już jako osoba z niepełnosprawnością, opowiedział także, jak nauczyć się pokonywać przeciwności, które nie zawsze są tylko przeciwnościami natury fizycznej.

Bohater spotkania opowiadał podczas spotkania o trudnych momentach podczas swoich wypraw, jak dodawał, to doświadczenie uniwersalne, które może kogoś zainspirować.

Spotkanie w Mediatece zostało zrealizowane w ramach projektu “Ciekawi świata” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego a pochodzących z Funduszu Promocji Kultury i jest to kolejne wydarzenie, które odbyło się w tym cyklu w Puławach.

autor: P. Nowosadzki

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button