POLECAMY

Elektrostymulacja – czym jest? |#LPU24.pl

Jakiś czas temu pisaliśmy o logopedii jako o nauce kształtowania właściwej mowy z uwzględnieniem całościowego rozwoju pacjentów. Jedną z metod wspomagających terapię logopedyczną jest elektrostymulacja.

To zabieg obejmujący sferę ustno-twarzową, wykorzystujący prąd impulsowy przerywany w celu pobudzenia nerwów lub mięśni. Jest stosowany również w leczeniu stomatologicznym. Sama procedura zabiegu polega na przepływie prądu o niskim natężeniu poprzez mięśnie mimiczne zlokalizowane na twarzy, podniebienie miękkie oraz język w celu usprawniania ich funkcji oraz pobudzania nerwów i mięśni. W trakcie zabiegu pacjenci mogą odczuwać drobne mrowienie, delikatne wibracje lub lekkie zaczerwienienie w miejscu przyklejenia elektrod.

Warto podkreślić, że przed rozpoczęciem zabiegu elektrostymulacji wykonywana jest diagnoza logopedyczna/miofunkcjonalna w celu określenia celów terapii oraz dobranie właściwej ścieżki z wykorzystaniem prądów TENS i EMS. Wśród wskazań do korzystania z prądów TENS należy wymienić: porażenie nerwu twarzowego, trójdzielnego, dysfunkcję nerwu błędnego, dolegliwości bólowe, udary, nadwrażliwości i podwrażliwości, obniżone przewodnictwo nerwowe, tkanki niekurczliwe, niemowlęta z wyzwaniami, rozszczepy podniebienia oraz słaba podatność na inne terapie. Jeśli chodzi o wskazania do EMS są to: obniżone i wzmożone napięcie mięśnia okrężnego ust, zaburzenia miofunkcjonalne, wady zgryzu, zespoły genetyczne, zaburzenia rozwoju, wady wymowy, dysfagie, problemy z połykaniem, rozszczepy wargi, udary, operacje po chorobach onkologicznych. Istnieją także przeciwwskazania do przeprowadzenia zabiegu, są to m.in. wady kardiologiczne, rozrusznik, choroby onkologiczne, implanty ślimakowe, zastawka otrzewno-komorowa, arytmia serca, infekcja z temperaturą, dzień szczepień, zakrzepica, ranty, afty, trądzik, brak współpracy lub zgody, zła tolerancja zabiegu, pokrewne terapie np. terapie słuchowe, zmiany leków.

Jak podkreśla Kinga Adamska z Centrum Terapii i Diagnozy INICJATYWA, pierwsze efekty terapeutyczne można zauważyć po ok. 10 zabiegach w okresie 3-6 miesięcy regularnej pracy terapeutycznej. Po upływie 3 miesięcy zalecana jest przerwa 2 tygodniowa, następnie kontynuowanie procesu diagnostycznego dla podtrzymania efektów terapii. Zabiegi elektrostymulacji należy stosować minimum 1 raz w tygodniu, optymalnie 2 razy w tygodniu. Obecnie w INICJATYWIE z zabiegów elektrostymulacji korzysta kilkoro dzieci, będących w trakcie leczenia ortodontycznego.

Materiał powstał we współpracy z Centrum Terapii i Diagnozy INICJATYWA

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button