InformacjeMiasto Puławy

Zapal znicz rtm. Pileckiemu – uroczystość w Puławach |#LPU24.pl

W sobotę na placu na tyłach Wojskowego Centrum Rekrutacyjnego w Puławach odbyła się uroczystość patriotyczna poświęcona pamięci Rotmistrza Witolda Pileckiego. Wydarzenie to zgromadziło kilkudziesięciu mieszkańców naszego miasta, przedstawicieli samorządu, kombatantów, młodzieży szkolnej.

Uroczystość rozpoczęła się od części patriotycznej, która miała głęboko symboliczny charakter. Odczytano „biogram” rotmistrza, zgromadzeni odmówili modlitwę za pomordowanych żołnierzy wyklętych, a następnie złożono wieńce i znicze pod krzyżem upamiętniającym ich ofiarę. Krzyż ten stanowi ważne miejsce pamięci o tych, którzy oddali życie za wolną Polskę. Modlitwa, którą poprowadził były radny miejski Ignacy Czeżyk, była momentem refleksji i zadumy nad historią oraz losem bohaterów, którzy walczyli o niepodległość.

Zarówno radni miejscy jak i zwykli mieszkańcy Puław, którzy wzięli udział w uroczystościach, podkreślali wagę postaci propagowania postaci takich jak rotmistrz Pilecki oraz postaw patriotycznych zwłaszcza wśród młodego pokolenia.

Przypomnijmy, że Rotmistrz Witold Pilecki, zasłynął swoim heroicznego czynem dobrowolnego wejścia do Auschwitz, by organizować tam ruch oporu, oraz późniejszej działalności w konspiracji, jest symbolem niezłomności i odwagi. Po części patriotycznej odbyła się część artystyczna. Wystąpił m.in. zespół artystyczny Dywizjon z Liceum Lotniczego z Dęblina, znany ze swojego zaangażowania w propagowanie wartości patriotycznych.

Autor: P. Nowosadzki

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button