POLECAMY

Logopedia – od stopy do języka

Logopedia – to słowo wielu osobom kojarzy się z seplenieniem i wadami wymowy. To trafne, ale dość niedokładne skojarzenie. Współcześnie logopedzi patrzą na swoich pacjentów całościowo, o czym możemy przekonać się w Centrum Terapii i Diagnozy Inicjatywa.

Jak mówi pracująca w tej placówce neurologopeda Anna Gajda, oznaki, że możemy potrzebować pomocy logopedy, można zaobserwować już w pierwszych dniach życia dziecka. Problem z odruchem ssania, stale otwarta buzia, problemy z przybieraniem na wadze – to symptomy, które powinny niepokoić. Jak podkreśla Anna Gajda, rodzice są obecnie coraz bardziej świadomi, dlatego coraz częściej zgłaszają się do specjalistów.

Przedział wiekowy osób korzystających z usług logopedy w Inicjatywie jest bardzo szeroki, od noworodków po młodzież. W trakcie zajęć aktywny udział biorą rodzice, którzy uczą się m.in. masażu logopedycznego, tak by móc kontynuować ćwiczenia w domu. Nawet najbardziej intensywne ćwiczenia na zajęciach nie wystarczą, potrzeba ich kontynuacji w warunkach domowych, by osiągnąć pożądany efekt. Rzecz jasna, zajęcia logopedyczne w Inicjatywie odbywają się w dużej mierze poprzez zabawę z dzieckiem. W przyjaznych, komfortowych warunkach łatwiej można zauważyć problemy, z którymi boryka się dziecko a co za tym idzie – pracować nad ich rozwiązaniem. Terapeuta-logopeda zwraca uwagę m.in na postawę dziecka, w jaki sposób siedzi, porusza się jak żuje i odgryza i pije, jak wygląda jego sprawność manualna – te czynniki również mają niebagatelny wpływ na wymowę poszczególnych głosek, stąd często w środowisku terapeutycznym pojawia się stwierdzenie, że logopedia jest to nauka od stopy do języka. Logopeda ocenia i rozwija również umiejętności komunikacyjne dziecka. Czasami wymaga korzystania ze specjalistycznych narzędzi do komunikacji jak np. syntezatory mowy czy książki komunikacyjne z symbolami. W codziennej pracy wykorzystywane są nowoczesne metody takie jak taping, elektrostymulacja, PECS, Forbrain, terapia neurotaktylna, aby zwiększyć efektywność działań.

Profesjonalne przygotowanie, indywidualne podejście do każdego pacjenta i stała chęć poszerzania swojej wiedzy o nowe obszary w stale rozwijającej się dziedzinie nauki, jaką jest logopedia – to z pewnością cechy charakterystyczne specjalistów związanych z Centrum Terapii i Diagnozy Inicjatywa.

Materiał powstał we współpracy z Centrum Terapii i Diagnozy Inicjatywa

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button