Powiat Puławski

Radni powiatowi o sytuacji szpitala

Podczas środowej sesji Rady Powiatu Puławskiego jednym z dominujących tematów były finanse puławskiego szpitala. Pretekstem do dyskusji była uchwała w sprawie oceny sytuacji ekonomiczno-finansowej Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Puławach.

Podczas obrad głos zabrała główna księgowa SP ZOZ, która przedstawiła m.in. stan finansów placówki za minione półrocze bieżącego roku. Według stanu na 30 czerwca strata wyniosła blisko 5 milionów 533 tysiące złotych, przedstawicielka puławskiego szpitala przyznała, że największy wpływ na zły wynik finansowy rodzimego SP ZOZ mają koszty osobowe związane z wynagrodzeniami pracowników, przypomnijmy, że w ostatnim czasie mamy do czynienia ze wzrostem płacy minimalnej. Innym powodem są także przychody ze świadczeń medycznych w niewystarczającej wysokości. Jednocześnie przedstawicielka SP ZOZ w Puławach przyznała, że na koniec roku pomimo złego bilansu półrocznego spodziewany jest zysk z powodu odroczonych przychodów z NFZ. Natomiast jeśli chodzi o zeszły rok, to szpital w końcowym rozrachunku poniósł stratę w wysokości 3 milionów 443 tysięcy złotych.

W trakcie dyskusji radni mówili między innymi o stanie zatrudnienia w puławskim szpitalu, zwracając uwagę na spory odsetek osób zatrudnionych na umowach cywilno-prawnych. Nie brakowało także odniesień czysto politycznych, dotyczących ogólnej sytuacji służby zdrowia w Polsce.

Z powodu ujemnego wyniku finansowego szpitala w 2022 roku dyrektor placówki zobowiązany jest do przygotowania programu naprawczego, który zostanie przedstawiony władzom powiatu w ciągu kilku najbliższych tygodni.

Nagranie z ostatniej sesji można obejrzeć za pośrednictwem strony internetowej pulawy.powiat.pl.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź także
Close
Back to top button