InformacjeMiasto Puławy

Puławy uczciły 79. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego

Puławy zatrzymały się na minutę – dokładnie o 17.00 zawyły syreny i klaksony samochodów, a puławianie zatrzymali się na ulicach.

Tak nasze miasto oddało hołd Powstańcom Warszawskim w 79. rocznicę tego wydarzenia upamiętniającego bohaterstwo i ofiary tych, którzy walczyli o wolność Polski. Jest to ważny dzień w historii Polski, kiedy pamiętamy o bohaterstwie i determinacji tych, którzy stawili opór przeważającym siłom niemieckim.

Ignacy Czeżyk – Radny RM Puławy

Oprócz oficjalnych uroczystości na dziedzińcu Pałacu Czartoryskich odbyła się również bardziej spontaniczna forma obchodów. U zbiegu ulic Partyzantów i Centralnej punktualnie o godzinie 17:00 puławianie zebrali się na wydarzeniu organizowanym przez środowiska kibicowskie. Nie zabrakło biało-czerwonych flag i rac.

Powstanie trwało 63 dni, a jego głównym celem było wyzwolenie Warszawy spod niemieckiej okupacji oraz ustanowienie niepodległego państwa polskiego. Młodzi żołnierze Armii Krajowej i innych organizacji podziemnych walczyli z wyjątkową determinacją, ale niestety powstanie nie odniosło zamierzonych sukcesów. Walki były bardzo krwawe, a miasto na rozkaz Hitlera zostało zrównane z ziemią.

Po upadku powstania Niemcy przeprowadzili bezlitosne represje wobec mieszkańców, m.in. wysiedlenia i egzekucje. Szacuje się, że w wyniku Powstania Warszawskiego zginęło od 150 000 do 200 000 osób.

Autorzy: P. Nowosadzki, A. Koter, A. Szumny

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button