InformacjeKońskowola

Końskowola coraz bliżej statusu miasta

Kilka lat temu włodarze gminy Końskowola podjęli starania o uzyskanie dla miejscowości statusu miasta, utraconego w czasach carskich. Ponowne uzyskanie praw miejskich miało być swoistym uczczeniem 490. rocznicy nadania tychże praw, która przypadała w 2022 roku. Wtedy zabrakło porozumienia wśród radnych gminy, tym razem członkowie Rady przyjęli odpowiedni dokument.

Na początku miesiąca odbyła się sesja nadzwyczajna rady gminy, podczas której radni jednogłośnie opowiedzieli się za wystąpieniem z wnioskiem o nadanie statusu miasta. Przegłosowany dokument wejdzie w życie w styczniu przyszłego roku, wtedy też odpowiedni wniosek zostanie przesłany do właściwego ministra za pośrednictwem wojewody. W trakcie przeprowadzonych w 2020 roku konsultacji społecznych wśród mieszkańców gminy, zdecydowana większość z nich opowiedziała się za statusem miasta dla Końskowoli. Tak więc tym razem nic nie powinno stać na przeszkodzie, by znana z różanych wystaw miejscowość ponownie stała się miastem. Najwcześniej stanie się to na początku 2025 roku, a więc już w nowej kadencji samorządu.

Jeśli decyzja Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, które zajmuje się tego rodzaju wnioskami będzie pozytywna, Końskowola stanie się czwartym miastem w naszym powiecie, po Puławach, Kazimierzu Dolnym i Nałęczowie.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button