Informacje

Dobrowolny ZUS dla przedsiębiorców – zbiórka podpisów pod projektem

W ostatnich latach wiele słyszy się o różnego rodzaju dopłatach i pomocach socjalnych, oferowanych przez rząd. Tego rodzaju polityka niesie ze sobą różne konsekwencje, między innymi większe obciążenia podatkowe dla przedsiębiorców.

Jednym z pomysłów na poprawienie sytuacji właścicieli firm jest projekt ustawy, sygnowany przez Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców. Dotyczy on wprowadzenia zasady dobrowolności przy opłacaniu składek na ubezpieczenie społeczne. Podobne rozwiązanie jest stosowane w Niemczech. Autorzy projektu przewidują, że rozwiązania zawarte w dokumencie będą stanowić istotne ułatwienie dla przedsiębiorców, ich zdaniem dobrowolność odprowadzania składek na ZUS stanie się czynnikiem pobudzającym wzrost gospodarczy w naszym kraju. Przedstawiciele Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej przytaczają też badania, zgodnie z którymi większość małych i średnich przedsiębiorców chciałaby wprowadzenia zasady wolnego wyboru przy opłacaniu ubezpieczenia społecznego.

Aby obywatelski projekt ustawy trafił pod obrady parlamentu, potrzebne jest jednak zebranie 100 tysięcy podpisów. Osoby, którym idea przedstawiona przez wnioskodawców jest bliska, mogą pobrać odpowiednie formularze do zbierania podpisów ze strony internetowej Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców https://rzecznikmsp.pl/dobrowolny-zus-w-pl/.

Fot. ilustracyjna/Pixabay

 

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button