InformacjeMiasto Puławy

Wymiana kopciuchów – do końca roku

Osoby, które wciąż korzystają w swoich domach z przestarzałych, wysokoemisyjnych pieców węglowych, mają coraz mniej czasu na ich wymianę. Urząd Miasta Puławy przypomina o obowiązujących w tym względzie terminach, które nakłada na mieszkańców naszego województwa przyjęta w 2021 roku uchwała antysmogowa.

Zgodnie z tym dokumentem, do końca bieżącego roku powinny zostać wymienione kotły węglowe najbardziej szkodliwe dla środowiska, a więc bezklasowe oraz 1 i 2 klasy. Co więcej, do końca 2029 roku, a więc w ciągu 6 lat z mapy naszego województwa powinny zniknąć wszystkie piece opalane węglem. Uchwała antysmogowa zakazuje bowiem w dłuższej perspektywie stosowania miałów węglowych, węgla brunatnego oraz kamiennego a także paliw stałych produkowanych z wykorzystaniem tych rodzajów węgla. Nowe źródło ogrzewania powinno być niskoemisyjne i spełniać wymagania dyrektywy unijnej.

Niestosowanie się do uchwały antysmogowej może poskutkować mandatem w wysokości od 20 do nawet 5 tysięcy złotych. Mieszkańcy mogą starać się o dotację na wymianę źródła ogrzewania w ramach programu Czyste Powietrze, szczegółowych informacji na ten temat udzielają przedstawiciele Wydziału Ochrony Środowiska puławskiego Urzędu Miasta.

Fot. ilustracyjne/Pixabay

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź także
Close
Back to top button