Miasto Puławy

Puławy uczczą pamięć Wyklętych

1 marca od kilkunastu lat w Polsce obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Tego dnia wspominani są członkowie antykomunistycznego podziemia zbrojnego. W obchody jednego z najmłodszych świąt w naszym kraju włączają się również Puławy.

Uroczystości w naszym mieście rozpoczną się w samo południe Mszą świętą w Kościele Garnizonowym pw. Matki Bożej Różańcowej. O godz. 13:00 planowany jest przemarsz uczestników sprzed budynku świątyni pod krzyż przy ul. Centralnej, nieopodal tego miejsca mieściła się siedziba Urzędu Bezpieczeństwa. Kolejnym punktem obchodów będzie uroczyste podniesienie flagi na maszt, następnie odczytany zostanie Apel Poległych. Przedstawiciele lokalnych władz samorządowych oraz środowisk kombatanckich złożą symboliczne kwiaty. Do udziału w uroczystościach zaproszeni są wszyscy mieszkańcy miasta. Organizatorzy obchodów, a więc Światowy Związek Żołnierzy AK oraz WiN Koło Puławy zachęcają do przynoszenia ze sobą flag.

Inicjatywę ustawodawczą w zakresie ustanowienia Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych zainicjował w 2010 roku prezydent Lech Kaczyński, projekt podtrzymał jego następca Bronisław Komorowski i 1 marca został ustanowiony świętem państwowym w 2011 roku.

Fot. archiwalne

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button