Informacje

Cyfrowe legitymacje dla emerytów i rencistów

W dzisiejszych czasach seniorzy coraz chętniej korzystają z dobrodziejstw nowoczesnej techniki. Wychodząc temu zjawisku naprzeciw, Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje o przygotowaniu elektronicznej wersji legitymacji dla emerytów i rencistów.

Od 1 stycznia taka legitymacja przysługuje emerytom, korzystającym dotychczas z plastikowej karty identyfikacyjnej. Mogą oni posługiwać się oboma wersjami dokumentu, zarówno tą tradycyjną jak i elektroniczną. Osoby, które dopiero nabędą prawa emerytalne, automatycznie będą miały wydawane mLegitymacje. Można z nich korzystać na własnym urządzeniu mobilnym, za pomocą aplikacji mObywatel. mLegitymacja działa na takiej samej zasadzie, jak tradycyjny dokument. Pokazując ją na ekranie smartfona, osoba uprawniona potwierdza, że jest emerytem bądź rencistą i może skorzystać z przysługujących jej ulg bądź uprawnień, np. tańszych biletów.

ZUS zapewnia, że legitymacje wydane przed 2023 rokiem są aktualne, zgodnie z nadanym terminem ważności. Emeryci bądź renciści, którzy chcieliby otrzymać tradycyjną wersję dokumentu, powinni złożyć w tej sprawie odpowiedni wniosek.

Grafika: ZUS

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button