InformacjeMiasto Puławy

Budżet miejski na 2023 rok przyjęty

Kwestia budżetu miejskiego na przyszły rok oraz Wieloletniej Prognozy Finansowej na lata 2023-27 zdominowała ostatnią w tym roku sesję Rady Miasta Puławy.

Planowane w przyszłym roku najdroższe inwestycje to te, które zostaną zrealizowane przy udziale funduszy z programu Polski Ład, są to wymiana oświetlenia ulicznego na energooszczędne, zadanie pochłonie aż 15 milionów złotych. 4 miliony złotych ma z kolei kosztować budowa dróg w tzw. strefie aktywności gospodarczej na osiedlu Wólka Profecka. Ponadto planowane w 2023 roku przedsięwzięcia to m.in. przebudowa drogi dojazdowej do Hospicjum, na ten cel zaplanowano 950 tys. złotych czy przebudowa kładki nad ul. Głęboką, która ma kosztować 400 tys. złotych. Zaplanowany deficyt budżetowy to kwota rzędu 6,5 miliona złotych.

Charakteryzując uchwałę budżetową, prezydent Paweł Maj stwierdził, że „dopięcie budżetu było zadaniem karkołomnym”. Dodał też, że „nie jest to budżet marzeń, tylko konieczności oszczędzania”. Podczas dyskusji nad projektem w wypowiedziach radnych pojawiały się bardzo różne wątki, dotyczące m.in. sytuacji miejskich spółek, wciąż wysokiego długu Miasta czy niewystarczających dotacji dla instytucji miejskich.

Po zakończeniu dyskusji przegłosowano poprawki zgłoszone przez radnych. W Wieloletniej Prognozie Finansowej wpisano inwestycję budowy sali gimnastycznej przy SP3 w latach 2025-27 w każdym roku po 4 miliony złotych. Na wniosek radnego Grzegorza Bińczaka 100 tys. złotych, które miało być przeznaczone na podświetlany napis „Mediateka”, zostało przeniesione na bieżące funkcjonowanie Biblioteki Miejskiej oraz wymianę podłóg w 2 salach żłobkowych Miejskiego Przedszkola nr 5. Na wniosek wiceprzewodniczącego Rady Pawła Matrasa przeniesiono również 100 tys. złotych zaplanowane na zadanie „Przebudowa terenu po dawnym dworcu PKS – węzeł przesiadkowy” do rezerwy ogólnej.

Ostatecznie za przyjęciem budżetu głosowało 15 radnych, 5 osób z klubu Samorządowcy byłego prezydenta Janusza Grobla było przeciw, zaś jedna osoba (przewodnicząca Bożena Krygier, PiS) wstrzymała się od głosu).

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button