Jak radzić sobie ze stresem w pracy?

Lubisz swoją pracę, ale coraz trudniej znosisz stresujące sytuacje? Nie wiesz, jak reagować na uwagi toksycznych współpracowników? Denerwujesz się na samą myśl o rozmowie z przełożonym? Rozwiązaniem tego problemu jest trening odporności na stres. A jeśli to nie pomoże, to być może najwyższy czas na zmianę pracodawcy. Przeczytaj ten artykuł i dowiedz się, jak radzić sobie ze stresem w pracy.

Jakie są przyczyny stresu w miejscu pracy?

Zanim poznasz techniki radzenia sobie z sytuacjami stresowymi, wpierw odpowiedz sobie na pytanie, co powoduje stres w pracy. Czym się martwisz i denerwujesz? Obawiasz się, że nie zdążysz wykonać w terminie wszystkich obowiązków? Jeśli tak, to być może powierzono ci zbyt wiele zadań. Może wystarczy poprosić o pomoc lub przełożenie niektórych spraw na późniejszy termin. Popracuj też nad asertywnością i nie przyjmuj kolejnych zleceń, zanim nie skończysz aktualnych. Możliwe też, że masz problemy z podzielnością uwagi. Nie wszyscy potrafią wykonywać jednocześnie kilka zadań. Wiele osób, zwłaszcza introwertyków, ma problem z jednoczesną obsługą klientów, komputera i odbieraniem telefonów. Jeśli zadaniom tym towarzyszy dodatkowo hałas lub uwagi przełożonych, to rzeczywiście łatwo się zdenerwować. Często problemem są też toksyczni przełożeni, którzy nie potrafią odpowiednio motywować pracowników, zachowując przy tym kulturę i szacunek do wykonywanych przez nich obowiązków. Niestety, wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że w ich przypadku stres w pracy to rezultat mobbingu ze strony kierownictwa i współpracowników.

Objawy i skutki stresu w pracy

Stresujące sytuacje w pracy wywołują szereg reakcji organizmu, nad którymi trudno zapanować. Pocenie się dłoni i twarzy, drżenie głosu, kołatanie serca, napady strachu ale też problemy ze snem i spadek samooceny – to rezultaty przewlekłego stresu związanego z wykonywaną pracą. Do tego należałoby dodać fakt, że wielu pracowników po powrocie do domu odreagowuje zdenerwowanie, urządzając awantury czy też wyłączając się z życia rodzinnego. Są też tacy, którzy próbują zdystansować się od problemów, nadużywając alkoholu lub popadają w inne nałogi. Poza tym długotrwały stres ma katastrofalne skutki dla zdrowia psychicznego i fizycznego. Dlatego tak ważne jest, aby unikać nerwowych sytuacji lub uodpornić się na stres.

Jak radzić sobie ze stresem w miejscu pracy?

 

Zastanawiasz się, jak walczyć ze stresem w pracy? Jest kilka sposobów na to, aby opanować reakcję swojego organizmu na stres. Oto techniki radzenia sobie ze stresem:

A może pora zmienić pracę?

Jeśli mimo wielu prób opanowania stresu w pracy, nadal czujesz zdenerwowanie, to rozważ zmianę zatrudnienia. Nie ma sensu męczyć się w nielubianej pracy. Nie wiesz, w jakiej branży czułbyś się spełniony? Porozmawiaj z doradcą zawodowym. Ten specjalista zrobi ci kilka testów kompetencji i osobowości oraz pomoże ci ustalić nową ścieżkę rozwoju zawodowego. A co zrobić, jeśli mieszka się w małej miejscowości, gdzie jest duże bezrobocie? Wtedy trzeba szukać pracy w mniejszych lub większych miastach. Mieszkasz na wschodzie Lubelszczyzny i szukasz pracy? Puławy dają sporo perspektyw zawodowych. Poza tym to miasto dobrze skomunikowane z resztą kraju. Dodatkowym atutem jest malownicze położenie nad Wisłą, w pobliżu lessowych wąwozów i Kazimierza Dolnego.

Praca w Puławach. Jak znaleźć ciekawe oferty zatrudnienia?

Przeglądaj ogłoszenia o naborze pracowników, zamieszczane w lokalnej prasie i witrynach ogłoszeniowych. Pomocne są także ogólnopolskie portale z ofertami pracy. Kliknij w link znajdź pracę w Puławach na portalu Gowork.pl i przekonaj się, jak wiele ciekawych ofert zatrudnienia publikowanych jest na gowork.pl. Napisz sobie dobre CV i aplikuj tam, gdzie twoje kwalifikacje i doświadczenie zostaną docenione. Warto wiedzieć, że największym pracodawcą w tym mieście są Zakłady Azotowe „Puławy” S.A. Pracę w Puławach znajdziesz też w handlu, branży TSL, przetwórstwie rolno-spożywczym i w turystyce.

Satysfakcjonująca praca jest jedną z największych wartości w życiu człowieka. Niestety stres w pracy, zwłaszcza długotrwały, odbiera satysfakcję z wykonywanych obowiązków zawodowych. Teraz już wiesz, jak go pokonać i kiedy warto poszukać mniej stresującej pracy.

Exit mobile version