InformacjeMiasto Puławy

Głęboka Droga – zaniedbane miejsce z potencjałem

Głęboka Droga to odcinek dawnej trasy prowadzącej w stronę Kazimierza Dolnego, obecnie wyłączony z ruchu samochodów po przekopaniu obecnej ulicy Głębokiej w latach ’60 XX wieku.

Ten zabytkowy szlak, mimo swojego uroku, z roku na rok wygląda coraz gorzej – niewykorzystany teren jest często zanieczyszczony, pełen śmieci i butelek, a ceglane mury zapełniają się niezbyt estetycznym graffiti. Joanna Nowacka-Zaborska, prowadząca facebookowy profil “Park w Puławach” już kilka lat temu zaproponowała swoją wizję na przywrócenie Głębokiej Drodze funkcji i walorów turystycznych.

Joanna Nowacka-Zaborska – Prowadząca profil “Park w Puławach”

Joanna Nowacka-Zaborska podkreśla, że to miejsce powinno być atrakcją turystyczną Puław, a jego potencjał powinien być wykorzystany. Prowadząca Facebookowy profil “Park w Puławach” zaproponowała, aby Głęboka Droga była miejscem do prezentowania swojej sztuki przez artystów, jako przykład tego typu rozwiązania podała krakowski Barbakan. Zdaniem Joanny Nowackiej-Zaborskiej w tej lokalizacji powinna pojawić się przestrzeń dla mieszkańców, by mogli odpocząć i podziwiać uroki okolicy. Aby mogło się to ziścić, potrzebna jest jednak większa kontrola nad tym miejscem, z którego obecnie korzystają głównie wandale.

Temat renowacji Głębokiej Drogi wrócił w związku z naborem wniosków w ramach Rządowego Programu Odbudowy Zabytków. Program przeznaczony jest dla jednostek samorządowych i dopuszcza finansowanie obiektów wpisanych do rejestru zabytków lub włączonych do ewidencji zabytków. Jak informuje Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków, dofinansowanie będzie przyznawane na realizację zadań inwestycyjnych związanych z ochroną zabytków i opieką nad zabytkami. Może być przeznaczone na prace konserwatorskie, restauratorskie i roboty budowlane przy zabytku prowadzone przez jednostki samorządu terytorialnego albo na udzielenie dotacji samorządowej na takie prace.

Każdy samorząd może złożyć maksymalnie 10 wniosków w trzech kategoriach finansowych: do 150 000 zł, do 500 000 zł, oraz do 3 500 000 zł. Co najważniejsze, dotacja może finansować do 98% inwestycji. Oznacza to, że wkład samorządu może wynosić jedynie 2%. Termin składania wniosków mija 31 stycznia 2023.

Autor: A. Koter

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button