Miasto Puławy

Puławy upamiętniły Bolesława Prusa

W miniony piątek na dziedzińcu Pałacu Czartoryskich odbyła się uroczystość odsłonięcia tablicy poświęconej Bolesławowi Prusowi – jednemu z najbardziej znanych polskich twórców okresu pozytywizmu.

Swoje lata dzieciństwa autor “Lalki” i “Faraona” spędził w Puławach. Bolesław Prus w latach 1869-1870 był także studentem ówczesnego Instytutu Gospodarstwa Wiejskiego i Leśnictwa, o czym przypomniano podczas wykładu towarzyszącego uroczystości, który wygłosił Marcin Fedorowicz. Tablica poświęcona pamięci Bolesława Prusa została umieszczona obok napisu upamiętniającego puławskiego poetę Franciszka Dionizego Kniaźnina. Warto wspomnieć, że do tej pory jedyną formą upamiętnienia Bolesława Prusa w naszym mieście była nazwa jednej z ulic, natomiast w pobliskim Nałęczowie, z którym artysta był mocno związany, znajduje się nawet muzeum pisarza.

Z inicjatywą uczczenia Bolesława Prusa w naszym mieście wystąpili Towarzystwo Przyjaciół Puław oraz Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa – Państwowy Instytut Badawczy. W uroczystości uczestniczyli przedstawiciele władz samorządowych oraz grupa mieszkańców naszego miasta.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button