InformacjeMiasto Puławy

Przysięga Terytorialsów

Plac Chopina już po raz drugi był miejscem, gdzie swoją przysięgę złożyli żołnierze 2. Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Pomimo przejmującego chłodu na centralnym placu naszego miasta zebrało się wielu mieszkańców, by podziwiać rzadko widywany w naszym mieście ceremoniał wojskowy.

por. Marta Gaborek – Oficer prasowy 2 LBOT

Por. Marta Gaborek z 2. Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej przekazała, że rotę przysięgi wypowiedziało 61 żołnierzy, którzy tym samym wstąpili w szeregi jednostki. Jak dodała przedstawicielka mundurowych, pierwszy stopień podoficerski to awans na kaprala. 2. Lubelska Brygada Obrony Terytorialnej w ramach WOT liczy 3 tysiące żołnierzy, wojska obrony terytorialnej liczą zaś 35 tysięcy osób, według istniejących założeń ta liczba zostanie zwiększona do 50 tysięcy. Sobotnia przysięga jest już ósmą w tym roku, do LBOT cały czas zgłasza się wielu ochotników do szkolenia podstawowego. Por. Marta Gaborek zauważyła, że od 24 lutego zainteresowanie służbą w armii zwiększyło się kilkukrotnie. Rzeczniczka mundurowych podkreśliła, że organizacja jest otwarta na ludzi w różnym wieku, jeśli chodzi o szeregowych, to do 55. roku życia, natomiast korpus podoficerski i oficerski – do 63. roku życia.

Na parkingu tuż obok Domu Chemika puławianie mogli obejrzeć elementy wyposażenia wojskowego m.in pojazdy, czy broń ręczną. Chętni mogli zapoznać się także z ofertą edukacyjną, którą zaprezentowała Lotnicza Akademia Wojskowa z Dęblina.

Autorzy: A. Koter, P. Nowosadzki

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button