Miasto Puławy

Co z latarniami miejskimi?

Wprowadzone niedawno przez Urząd Miasta oszczędności w zużyciu energii obejmują między innymi wyłączanie miejskich latarni nocą na ulicach miasta. Po 23:30 świecą jedynie latarnie w głównych ciągach komunikacyjnych Puław. Przypomnijmy, że jest to efekt ustawy, która nakłada na samorządy obowiązek 10-procentowej oszczędności energii w porównaniu do lat sprzed pandemii.

Temat powrócił podczas ostatniej sesji Rady Miasta. Niektórzy radni uważają bowiem, że obowiązek oszczędności energii nałożony przez rząd nie dotyczy oświetlenia ulicznego, a Miasto decydując się na taki krok, “wyszło przed szereg”. Powoływali się przy tym na wydany przez Ministerstwa Klimatu poradnik, objaśniający samorządom przyjęte przepisy. Przedstawiciele Urzędu Miasta tłumaczyli, że obowiązują ich przepisy zapisane w ustawie, a nie wyjaśnienia czy uzupełnienia do tego dokumentu. Opozycyjni radni poprosili prezydenta o ponowne przeanalizowanie ustawy.

Podczas sesji pojawił się także temat oświetlenia miasta podczas świąt Bożego Narodzenia i Sylwestra. Prezydent Maj tłumaczył, że wprowadzenie standardowego oświetlenia nocnego w trakcie tego okresu byłoby niemożliwe ze względu na to, jak bardzo przestarzała jest miejska instalacja. Włodarz naszego miasta zaznaczył, że ponowne przestawianie lamp na wcześniejszy tryb w tym okresie mogłoby doprowadzić do sytuacji, w której świeciłyby one w dzień, a serwis oświetlenia w czasie świątecznym jest niemożliwy.

Foto archiwalne

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button