Miasto Puławy

Recytacja we współczesnym repertuarze

W Puławskim Ośrodku Kultury “Dom Chemika” odbyły się przesłuchania Jesiennego Konkursu Recytatorskiego na szczeblu powiatowym. Swoje umiejętności oratorskie zaprezentowało niemal 60-ciu uczestników. Dobór tekstów był dowolny, miały jedynie pochodzić ze współczesnej epoki literackiej.

Młodych recytatorów oceniało jury, które zwracało uwagę nie tylko na prawidłową dykcję i przekaz poetycki, ale też ogólny wyraz artystyczny prezentacji na scenie.

Katarzyna Grudzień – POK “Dom Chemika”

Katarzyna Grudzień z Domu Chemika przyznaje, że sztuka recytacji jest trudna i dość mało popularna, choć obecnie po pandemii zauważalny jest wzrost zainteresowania tym rodzajem ekspresji. Jak zauważyła, coraz więcej osób pojawia się na konkursach oraz zajęciach recytatorskich, prowadzonych w Ośrodku. Katarzyna Grudzień podkreśliła, że do uprawiania sztuki recytacji konieczna jest wrażliwość oraz zainteresowanie literaturą.

To już 26. edycja Jesiennego Konkursu Recytatorskiego organizowanego przez Centrum Spotkania Kultur oraz Centrum Kultury w Lublinie. Ma on charakter wojewódzki. Do ostatniego etapu zakwalifikowani zostają najlepsi recytatorzy wyłonieni w turniejach rejonowych. Osoby najwyżej ocenione zostaną zaproszone do udziału w Koncercie Laureatów, podczas którego odbiorą nagrody, a także wystąpią ponownie przed publicznością.

Autor: M. Owczarz

 

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button