Miasto Puławy

Zapal Pamięć po raz dziesiąty

Uczniowie puławskich szkół brali w piątek udział w finale dziesiątej edycji akcji “Zapal Pamięć”. Uporządkowano teren cmentarz włostowickiego, gdzie znajdują się nagrobki wielu zasłużonych dla miasta puławian.

W ostatnim czasie w Pracowni Dokumentacji Dziejów Miasta zbierano znicze, które następnie zostały zapalone na zapomnianych grobach. W trakcie trwania akcji uzbierano ponad 900 zniczy. Udział w akcji wzięli m.in. przedstawiciele klas mundurowych Zespołu Szkół nr 3 im. Marii Dąbrowskiej, uczniowie ZSO nr 2 oraz szkół podstawowych numer 2,3,4 oraz 11. Tegoroczna akcja odbywała się w roku jubileuszowym 225 lat istnienia najstarszego nagrobka na włostowickim cmentarzu, w tej kwaterze spoczywa jeden z przyjaciół i zaufanych dworzan księcia Adama Jerzego Czartoryskiego. Nagrobek został ufundowany przez księcia w 1797 roku.

Akcja Zapal Pamięć odbywa się co roku w pobliżu święta Wszystkich Świętych bądź Dnia Niepodległości, jej celem jest kultywowanie w młodym pokoleniu pamięci o najwybitniejszych przodkach oraz dbałości o lokalne dziedzictwo kulturowe.

Foto: Pracownia Dokumentacji Dziejów Miasta – profil Facebook

 

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź także
Close
Back to top button