Miasto Puławy

Spotkanie z Szymonem Modrzejewskim

Zbliżają się dni, podczas których częściej niż na co dzień odwiedzać będziemy cmentarze. Są jednak takie nekropolie, o których nikt nie pamięta. Takimi miejscami zajmuje się m.in. Stowarzyszenie Magurycz. Prezes i założyciel tej organizacji, Szymon Modrzejewski będzie niebawem gościem spotkania organizowanego przez Puławskie Towarzystwo Miłośników Gór.

Nazwa Magurycz pochodzi od góry nieopodal miejscowości Bartne w Małopolsce, gdzie przez wieki wydobywano piaskowiec, służący za materiał między innymi do nagrobków i krzyży. Członkowie Stowarzyszenia nawiązując do tradycji bartneńskich kamieniarzy remontują cmentarze na obszarze Polski południowo-wschodniej, które pozostały zapomniane wskutek przesiedleń, Holocaustu i innych procesów historycznych. Organizacja ma na swoim koncie już 36 lat działalności, w tym czasie jej członkowie wyremontowali blisko tysiąc nagrobków, pracując na prawie 100 cmentarzach.

Spotkanie z Szymonem Modrzejewskim zatytułowane “Dajemy życie zmarłym” odbędzie się w piątek 28 października o godz. 17:00 w małej sali teatralnej Puławskiego Ośrodka Kultury “Dom Chemika”. Koszt wstępu to 10 złotych.

plakat organizatora

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button