Niebezpieczeństwa w sezonie grzewczym
Jeszcze przed rozpoczęciem sezonu grzewczego powinniśmy pamiętać o odpowiednim przygotowaniu na czas zimowy. Niestety wraz z rozpoczęciem ogrzewania w domach pojawiają się też zagrożenia.
Nie bez powodu właśnie o tej porze roku najczęściej dochodzi do pożarów. Zapytaliśmy puławskich strażaków co zrobić, by przetrwać ten najzimniejszy okres w roku bezpiecznie.
Wspomniany tlenek węgla poza pożarami również jest niebezpieczny dla zdrowia i życia ludzkiego. Ten trudno wykrywalny gaz przy nieodpowiedniej wentylacji może szybko doprowadzić do śmierci.
– W okresie jesienno-zimowym w mieszkaniach i budynkach jednorodzinnych zwiększa się ryzyko powstania pożaru, dochodzi do nich najczęściej w wyniku wad lub nieprawidłowej instalacji urządzeń grzewczych, elektrycznych bądź gazowych – przyznaje st. kpt. Konrad Wójcik z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Puławach. Jak dodaje, w omawianym okresie zwiększa się również liczba zatruć tlenkiem węgla. Przedstawiciel Straży przypomina o obowiązku przeprowadzania przeglądów przewodów kominowych, czyszczeniu przewodów spalinowych, dymowych oraz sprawdzeniu poprawnego działania instalacji wentylacyjnej w obiekcie. Każdy właściciel lub zarządca budynku jest zobowiązany przynajmniej raz w roku dokonać przeglądu technicznego instalacji gazowej oraz przewodów kominowych. W przypadku zaniedbań może dojść np. do pożaru sadzy w kominie a nawet zatrucia śmiertelnie niebezpiecznym tlenkiem węgla. Ten trujący gaz powstaje w wyniku niecałkowitego spalania materiału palnego, jest nieco lżejszy od powietrza, gromadzi się głównie pod sufitem, jest bezwonny. Do objawów zatrucia tlenkiem węgla możemy zaliczyć: osłabienie, senność, duszność, zawroty i bóle głowy. Jego wysokie stężenie może prowadzić do utraty przytomności i śmierci.
st. kpt. Konrad Wójcik – rzecznik prasowy KPPSP w Puławach
Podsumowując, należy pamiętać o corocznych przeglądach instalacji, przewodów wentylacyjnych oraz czyszczeniu przewodów kominowych. Warto również wspomnieć, że przypadku wystąpienia szkody ubezpieczyciel może odmówić wypłaty odszkodowania, jeśli właściciel budynku nie dopełnił swoich obowiązków i nie posiada udokumentowanych przeglądów. Dla własnego bezpieczeństwa warto mieć także zainstalowaną czujkę czadu, która pilnuje przekroczeń bezpiecznego stężenia poziomu gazu w powietrzu.
Autor: M. Owczarz