POLECAMY

Raport o rynku pracy w Puławach

Stopa bezrobocia w Puławach w 2022 roku, ukształtowała się na poziomie 4,8%, co na tle ogólnopolskiej średniej nie stanowi złego wyniku, niemalże się z nim równając. To dobra informacja dla wszystkich poszukujących zatrudnienia – zarówno stałego etatu, jak i atrakcyjnej zajęcia tymczasowego. Warto jednak dokładniej przeanalizować lokalny rynek pracy, żeby zdać sobie sprawę z panujących na nim aktualnie trendów. Dzięki temu będziesz w stanie dużo celniej adresować swoje aplikacje, by znaleźć pracę jeszcze szybciej i cieszyć się wysoką wypłatą. Jakich pracowników przedsiębiorcy w Puławach poszukują dziś najczęściej? Jakie wymagania postawią przed kandydatami i co im zaoferują? Gdzie zatrudnienia można szukać najefektywniej i na jego zarobki należy się nastawić? Na te i inne pytania odpowiadamy w niniejszym artykule.

Lista zawodów deficytowych w Puławach

Z punktu widzenia statystyki, Puławy pod kątem zawodów deficytowych stanowią niemalże odzwierciedlenie sytuacji polskiej gospodarki, więc nie należy się w tej materii spodziewać żadnych niespodzianek. Dobrą informację z całą pewnością stanowi fakt, że zawodów nadwyżkowych zasadniczo się nie notuje, a jeśli już, to dotyczą one wąskich, specjalistycznych profesji, gdzie wykształcenie rzeczonych ekspertów bez trudu pozwoli im na znalezienie pracy w podobnych zawodach.

Niezmiennie od wielu lat, listę puławskich zawodów deficytowych otwiera branża transportowa i logistyczna. Trudno się temu dziwić – wszak transport jest jedną najprężniej rozwijających się gałęzi polskiej gospodarki, szczególnie gdy mówimy o spedycji międzynarodowej. W Puławach na szybkie otrzymanie etatu może liczyć kierowca międzynarodowy, kurier, zaopatrzeniowiec czy magazynier. A biorąc ten fakt pod uwagę, możemy spodziewać się wielu ofert kierowanych do mechaników samochodowych czy elektryków.

Na drugiej pozycji znajduje się sektor budowlany, gdzie niemal każda profesja znajduje się w sporym deficycie. Dane statystyczne w pierwszej kolejności wskazują na takie specjalizacje jak brukarz, betoniarz, zbrojarz, murarz czy cieśla, ale na zatrudnienie nie będzie też narzekać operator maszyn, robotnik ogólnobudowlany czy nawet inżynier budownictwa.

Podium zamyka branża medyczna, sygnalizująca stałe braki w zawodzie lekarza czy pielęgniarki. Nie oznacza to jednak, że w pozostałych sektorach o pracę będzie trudniej. Jak przystało na stabilnie rozwijające się miasto, kandydaci poszukujący pracy w handlu i gastronomii, również mogą spodziewać się interesujących ofert. Kasjer-sprzedawca, kelner, barman czy kucharz, nie uświadczą większych kłopotów ze zdobyciem wymarzonej posady.

Gdzie najlepiej szukać pracy w Puławach?

Choć jak już wykazaliśmy wyżej, praca w Puławach jest relatywnie łatwo dostępna bez względu na branżę, o tyle istotnym pytaniem jakie należy sobie zadać jest: gdzie szukać pracy, by zdobyć ją szybko? Tak naprawdę, nie ma w tym żadnej tajemnicy. Przedsiębiorcy w Puławach, podobnie jak w innych częściach naszego kraju, stawiają przede wszystkim na internet. Nie sposób się tym trendom dziwić – trudno przecież wyobrazić sobie szybszy proces rekrutacji, gdzie w ciągu jednego dnia pracodawca może zweryfikować kilkadziesiąt aplikacji, przeprowadzając wstępną rozmowę nawet z kilkunastoma kandydatami.

Naturalnie, osoby poszukujące zatrudnienia, również powinny traktować tę metodę jako szansę. Wystarczy przecież kilka kliknięć, by Twoim oczom ukazał się pokaźny zbiór najnowszych anonsów, zgodnych z Twoimi preferencjami. Jednym z wiodących serwisów tego rodzaju jest GoWork.pl – to właśnie tam warto rozpocząć poszukiwania.

Oczywiście, nie jest to jedyna z opcji. Wielu z nas ma powody ku temu, by nie cieszyć się dobrodziejstwami powszechnej cyfryzacji, a zamiast tego stawiać na bardziej tradycyjne metody kontaktu. Pierwszą możliwością jaka przychodzi wówczas na myśl, jest osobiste udanie się do określonego zakładu pracy i złożenie w nim swojego CV. Nie musisz koniecznie wypatrywać anonsów w witrynach – warto spróbować nawet wówczas, gdy pracodawca nie ogłasza naboru. W efekcie niekoniecznie otrzymasz posadę od razu, ale na pewno zapadniesz przedsiębiorcy w pamięć i będziesz mógł liczyć na priorytetowe potraktowanie swojej kandydatury przy najbliższej rekrutacji.

Inną z możliwości jest udanie się do lokalnego urzędu pracy i przejrzenie najnowszych ofert znajdujących się w nim. Wbrew powszechnym opiniom, jest to godna rozważenia opcja nie tylko dla pracowników fizycznych, czy cechujących się niewielkim doświadczeniem. W wielu przypadkach na atrakcyjne oferty natknie się tutaj lekarz, prawnik, nauczyciel czy księgowy.

Puławy a praca dorywcza

Warto mieć na względzie, że Puławy doceniają ambicję i pracowitość także tych osób, które z różnych względów nie są w stanie zatrzymać się w danym przedsiębiorstwie na dłużej – chodzi tu przede wszystkim o studentów i emerytów, bo w głównej mierze to do nich kieruje się oferty pracy tymczasowej. Rzecz jasna, najęcie się do pracy dorywczej może dla wielu osób w trudnej sytuacji stanowić przystanek na drodze do ostatecznej stabilizacji.

Dla studentów, najczęściej polecanym rozwiązaniem jest zdobycie stażu w zawodzie do którego się przyuczają – zwykle to uczelnia zajmuje się ich organizacją. Jeśli jednak jest to niemożliwe (lub niewystarczające), to warto zastanowić się nad podjęciem pracy dorywczej. Studenci zwykle pracują na podstawie umów cywilnoprawnych, a z racji podejmowanej nauki – na pół etatu, lub inną jego część. Pracodawcy są w tej kwestii niezwykle elastyczni, pozwalając zatrudnionym na dostosowywanie grafików.

Do najczęściej podejmowanych przez uczniów i studentów prac należą: kasjer-sprzedawca, pracownik fast-food, roznosiciel ulotek czy kurier miejski. Niemniej, w dobie powszechnej internetyzacji, coraz młodsze pokolenie coraz częściej stawia na pracę zdalną. W zależności od umiejętności, może to być praca jako programista, grafik komputerowy, specjalista ds. SEO czy copywriter.

Jeśli zaś chodzi o emerytów, to spektrum ich możliwości jest nieco zawężone – przynajmniej ze statystycznego punktu widzenia. Seniorzy najczęściej najmują się do pracy w charakterze ochroniarza czy stróża nocnego, ale wcale to nie oznacza, że drzwi do kariery na innych polach są dla nich zamknięte.

Co zamiast pracy na etacie?

Praca na etacie wielu osobom kojarzy się przede wszystkim ze stabilnością. Nie oznacza to jednak, że zawsze będziemy mogli liczyć na dostatecznie wysokie zarobki, dzięki którym będziemy w stanie sprostać swoim życiowym potrzebom, czy po prostu spełniać marzenia. Z tego powodu, wiele osób decyduje się na poszukiwanie alternatywnych metod zarobkowania – Puławy z kolei są miastem ludzi przedsiębiorczych, więc bardzo możliwe, że osiągniesz zawodowy sukces w inny sposób, aniżeli tylko podpisując umowę o pracę.

Pierwszą z opcji od razu nasuwających się na myśl, jest uruchomienie własnej działalności gospodarczej. Trudno przewidzieć branżę, która byłaby pod tym kątem najpewniejsza – decyzję tę powinna poprzedzić kompleksowa analiza puławskiego rynku oraz własnych możliwości. Wbrew pozorom, choć jest to zajęcie czasochłonne, to wcale nie jest trudne. Dużo poważniejszy dylemat może stanowić odpowiednio duży kapitał startowy – trudno oczekiwać, by każda z osób poszukujących zatrudnienia, dysponowała wystarczającymi oszczędnościami, których w dodatku nie bałaby się zaryzykować. Szczęśliwie, jest w tej kwestii kilka wartościowych opcji, z których możesz skorzystać.

Zaciągnięcie kredytu w banku z całą pewnością nie jest tym, czego aktualnie potrzebujesz. Dużo lepiej zrobisz, kiedy pieniądze za swoją pierwszą firmę otrzymasz dzięki jednemu z licznych programów rządowych czy europejskich, których rolą jest wspieranie przedsiębiorczych umysłów. W niektórych przypadkach, możesz też zdecydować się na kampanię crowdfundingową, dzięki asyście dowolnego portalu zajmującego się tego rodzaju wsparciem. Prywatni inwestorzy z radością wesprą najlepsze koncepcje, niemalże pozbawiając Cię inwestycyjnego ryzyka.

W przypadku niektórych branż, takich jak marketing czy IT, możesz postawić na freelancing i samodzielne poszukiwania docelowych klientów. Wraz ze wzrostem doświadczenia, będziesz mógł rozwijać swoją działalność poza granicami Puław, a nawet zatrudniać pracowników. Pamiętaj także, że zgodnie z obowiązującą literą prawa, nie zawsze jesteś obowiązany do rejestracji działalności gospodarczej – jeżeli Twoje przychody z wykonywanej działalności w żadnym miesiącu roku kalendarzowego nie przekroczą 50% minimalnego wynagrodzenia, możesz prowadzić biznes w oparciu o przepisy o działalności nierejestrowanej.

Puławy – średnie zarobki na etacie

W przypadku średnich zarobków w Puławach, oczywistym jest, że wszystko zależy od rodzaju wykonywanej pracy, jak i rodzaju umowy, stanowiącej podstawę dla wykonywanych zadań. Nie da się jednak ukryć jednej, optymistycznej tendencji – średnie zarobki puławian rosną z roku na rok, bez względu na branżę. Co więcej, w wielu przypadkach są one wyższe od ogólnopolskiej średniej.

I tak na przykład, kasjer-sprzedawca w Puławach, średnio otrzyma 3 600 złotych brutto miesięcznie, a kierowca nawet ponad 5 000 złotych brutto. W przypadku kierowcy międzynarodowego, pensja może wzrosnąć nawet dwukrotnie, zależnie od jego doświadczenia i pokonywanej trasy.

Słowem podsumowania należy uznać, że Puławy mogą stanowić dobry punkt zaczepienia dla wszystkich tych, którzy szukają nie tylko pracy stabilnej, ale jednocześnie dobrze opłacanej. Osoby przedsiębiorcze z kolei mogą liczyć na szereg ułatwień w zakresie prowadzenia własnej działalności gospodarczej, czy pobocznych dla etatu działań zarobkowych. Dzięki pracowitości Puławian całe miasto rozwija się prężnie i dynamicznie, a wszystko wskazuje na to, że trend ten utrzyma się jeszcze przez długie lata.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button