InformacjeMiasto PuławyPuławy

Europejskie Dni Dziedzictwa w Gołębiu i Puławach

Trwa 30. jubileuszowa edycja Europejskich Dni Dziedzictwa, w tym roku odbywających się pod hasłem POŁĄCZENI DZIEDZICTWEM. Jest to okazja do promocji spuścizny kulturowej naszego regionu. Wydarzenia związane z projektem zaplanowano w najbliższy weekend m.in. w Gołębiu.

W sobotę w tamtejszym Gminnym Ośrodku Kultury otwarta zostanie wystawa pokonkursowa uczniów gołębskiej Szkoły Podstawowej “Wizerunek St. Czarnieckiego”. Przedstawiona zostanie również prezentacja postaci hetmana Stefana Czarnieckiego, który jest wspomniany w naszym hymnie państwowym. Zgromadzeni w GOK-u w Gołębiu będą mogli także podziwiać ekspozycję prac z wikliny pani Ilony Bąkały oraz prace plastyczne seniorek z Gminnego Ośrodka Kultury. Początek sobotniego wydarzenia o godz. 16:00.

Następnego dnia centralnym wydarzeniem Europejskich Dni Dziedzictwa w Gołębiu będzie odsłonięcie muralu upamiętniającego postać hetmana Czarnieckiego oraz stoczonej przez jego wojska bitwy pod Gołębiem w czasie potopu szwedzkiego na ścianie budynku GOK. Odsłonięcie muralu zaplanowano na godzinę 14:00. Następnie obchody przeniosą się pod miejscową Szkołę Podstawową, gdzie zaprezentowany zostanie montaż słowno-muzyczny na temat postaci hetmana Czarnieckiego, wystąpią także lokalni artyści. Niedzielnym wydarzeniom towarzyszyć będzie prezentacja rękodzieła oraz degustacja potraw przygotowanych przez członkinie pobliskich Kół Gospodyń Wiejskich.

W obchody Europejskich Dni Dziedzictwa włącza się również m.in. puławskie Muzeum Czartoryskich, które zaprasza na spacer śladami Izabeli Czartoryskiej w sobotę o godz. 11:00 po uprzedniej rezerwacji oraz do oglądania wystawy “Puławianie na dawnych fotografiach z lat 1908-1980”. Obchody EDD odbędą się także w ZSO nr 1 im. KEN w Puławach, gdzie zaplanowano sesję naukową na temat rodu Czartoryskich, wystawy pokonkursowe prac plastycznych oraz fotografii czy warsztaty florystyczne. Te wydarzenia odbędą się w sobotę i niedziele w godz. 9:00-11:00.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button