Powiat PuławskiPuławy

Dożynki powiatowe w Górze Puławskiej

Ostatni weekend wakacji upłynął w powiecie puławskim pod znakiem kultury ludowej. W niedzielę odbyły się dożynki powiatowe, których gospodarzem tym razem była Gmina Puławy.

Wszystkie uroczystości odbyły się na stadionie w Górze Puławskiej, zanim jednak do tego doszło, korowód wieńców dożynkowych przeszedł na stadion z miejscowego kościoła parafialnego.

Danuta Smaga – Starosta Puławski, Kamil Lewandowski – Wójt gminy Puławy

– Święto Plonów to szczególny i niezwykły czas, gdy mamy okazję do docenienia pracy naszych rolników, dlatego dziś składam wyrazy podziękowania i głębokiego uznania dla wszystkich ludzi związanych z rolnictwem – mówiła Starosta Puławski Danuta Smaga.

– Dożynki to jeden z najpiękniejszych obyczajów, głęboko zakorzeniony w naszej kulturze, to uroczyste zwieńczenie całorocznego gospodarskiego trudu a zarazem okazja do wspólnego świętowania i zasłużonego odpoczynku – przypominał wójt gminy Puławy Kamil Lewandowski. W swojej wypowiedzi zaznaczył również, że dla rolnika “ziemia jest świętością” , a z “jej owoców korzystamy każdego dnia”.

Tradycyjnie podczas dożynek odbył się konkurs na najładniejszy wieniec dożynkowy, najokazalsze stoisko oraz najsmaczniejszy chleb dożynkowy. W kategorii wieńców tradycyjnych zwyciężył ten przygotowany przez KGW Zagrody z gminy Żyrzyn, zaś najwyżej ocenionym wieńcem nowoczesnym okazał się ten przygotowany przez “Hutowianki” z gminy Baranów. Nagrodzono także najsmaczniejsze chleby dożynkowe przygotowane przez panie z gmin Żyrzyn, Kurów oraz Końskowola. Dożynki to także występy lokalnych artystów – na scenie zobaczyliśmy m.in. zespoły folklorystyczne z gmin powiatu puławskiego. Zaśpiewała Natalia Kosmowska a także zespół Cyganeria z Góry Puławskiej. Gośćmi specjalnymi w niedzielny wieczór były zespoły Vegas i Czadomen.

Autorzy: P. Nowosadzki, A. Koter

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button