Informacje

Pod koniec sierpnia ruszy wypłata “czternastek”

Około 9 milionów emerytów, rencistów i osób pobierających inne świadczenia długoterminowe otrzyma w tym roku tak zwaną “czternastą emeryturę”. Zakład Ubezpieczeń Społecznych zacznie wypłacać bonusowe świadczenie pod koniec sierpnia.

“Czternastka” będzie wolna od podatku i dla większości uprawnionych do niej osób wyniesie w tym roku 1217 złotych i 98 groszy “na rękę”. ZUS wypłaci dodatkowe świadczenie razem z bieżącymi emeryturami i rentami.

– Pierwsze wypłaty tak zwanych czternastek zrealizujemy razem z emeryturami i rentami płatnymi na 25 sierpnia, kolejne przelewy i przekazy pieniężne trafią do naszych klientów do 1, 5, 6, 10, 15 i 20 września – informuje Małgorzata Korba z lubelskiego oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. W przypadku świadczeń przedemerytalnych wypłaty również nastąpią we wrześniu. “Czternastka” to w tym roku ok. 1218 złotych “na rękę”, takie bonusowe świadczenie w pełnym wymiarze otrzymają osoby, których emerytura lub renta nie przekracza 2900 złotych brutto. Emeryci, którzy pobierają wyższe świadczenia, jednak nie przekraczające kwoty 4188 złotych i 44 grosze brutto, otrzymają dodatkowe świadczenie, jednak pomniejszone zgodnie z zasadą “złotówka za złotówkę”. Przedstawicielka ZUS podkreśla, że aby otrzymać “czternastkę”, emeryci i renciści nie muszą robić nic, nie trzeba składać żadnych wniosków, ponieważ świadczenie jest wypłacane z urzędu.

Małgorzata Korba – rzecznik ZUS w woj. lubelskim

Dodatkowe świadczenie nie będzie wliczać się do dochodu na przykład przy ubieganiu się o pomoc społeczną. “Czternastki” zostaną wypłacone osobom, które w dniu 24 sierpnia będą miały prawo do pobierania świadczenia długoterminowego.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button