wszystkie

Puławskie “Drzewo Roku” poza podium

Do końca czerwca trwało finałowe głosowanie na “Drzewo Roku 2022”. Pośród 16 finalistów znalazł się puławski dąb szypułkowy, posadzony w 10. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Poprzez głosowanie internetowe na stronie www.drzeworoku.pl drzewa-kandydaci walczyli o tytuł ogólnopolskiego “Drzewa Roku” oraz awans do ogólnoeuropejskiego konkursu “Tree od the year”.

Puławski 90-letni Dąb Wolności, będący pomnikiem przyrody, uzyskał 1297 głosów, co ulokowało go na 5 miejscu. Bezdyskusyjnym zwycięzcą tegorocznej edycji został Dąb Fabrykant z Łodzi, z liczbą 5559 głosów. Tuż za nim znalazła się lipa drobnolistna Strażniczka Historii z Bieńkowic z 4,5tys. głosami. 3 miejsce przypadło lipie prof. Szafera z Broniszowa, która uzyskała niecałe 2000 głosów, a tuż przed dębem z Puław znalazła się Lipa Wiktoria z Wojkowic z niemal 1400 głosami.

Organizatorem inicjatywy Drzewo Roku jest fundacja Gaja. Konkurs jest organizowany od 2011 roku i ma na celu promowanie walorów przyrodniczych, turystycznych oraz kulturowych poszczególnych regionów Polski.

Autor: A. Koter

Foto: UM Puławy

 

 

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button