InformacjeMiasto Puławy

Nieśwież nadal miastem partnerskim Puław

Położone na Białorusi miasto Nieśwież nadal jest miastem partnerskim Puław. Podczas ostatniej sesji Rady Miasta radni przegłosowali bowiem uchwałę o nieuwzględnieniu petycji, która wpłynęła w kwietniu. Jej autor wnosił o zerwanie lub zawieszenie współpracy z białoruskim miastem bądź wysłanie tam oficjalnego protestu w związku z poparciem Białorusi dla rosyjskiej agresji na Ukrainę.

Sprawą najpierw zajęła się Komisja Skarg, Wniosków i Petycji, która uznała, że petycja nie zasługuje na uwzględnienie i taki tez projekt uchwały trafił do Rady Miasta. W uzasadnieniu tego dokumentu czytamy, że formalne zawieszenie bądź zerwanie współpracy mogłoby mieć negatywne skutki dla polskiej mniejszości mieszkającej w Nieświeżu. W uchwale podkreślono też znaczenie historyczne i kulturowe miasta Nieśwież jako dawnej siedziby rodu Radziwiłłów.

Zdecydowana większość radnych opowiedziała się w głosowaniu za odrzuceniem petycji, przeciw zagłosował jedynie radny Waldemar Kowalczyk oraz Ignacy Czeżyk, ten drugi tłumaczył jednak, że w głosowaniu się pomylił. Z kolei radny Sławomir Seredyn wstrzymał się od głosu.

Foto archiwalne

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button