Informacje

Jak często ojcowie korzystają z urlopów rodzicielskich?

Z racji obchodzonego ostatnio Dnia Ojca Zakład Ubezpieczeń Społecznych przygotował zestawienie dotyczące urlopów ojcowskich i rodzicielskich, z których korzystają panowie.

Z danych ZUS wynika, że ojcowie dość chętnie korzystali w ubiegłym roku z 2-tygodniowego urlopu ojcowskiego, dużo rzadziej natomiast decydowali się na urlop rodzicielski.

Małgorzata Korba – rzecznik ZUS w woj. lubelskim

– Ponad 7600 mężczyzn z województwa lubelskiego korzystało w ubiegłym roku z urlopów ojcowskich, pobierając zasiłek macierzyński z ZUS – informuje Małgorzata Korba z lubelskiego oddziału ZUS. Urlop ojcowski trwa 2 tygodnie, jest przeznaczony tylko dla taty, można go wykorzystać do ukończenia przez dziecko 2. roku życia. Jak dodaje rzeczniczka lubelskiego oddziału ZUS, nieliczni tatusiowie decydowali się na skorzystanie z urlopu rodzicielskiego, przysługującego w wymiarze 32 tygodni. Ten urlop rodzice mogą elastycznie podzielić między siebie, jednak ojcowie rzadko korzystają z tej możliwości. W ubiegłym roku na Lubelszczyźnie zaledwie 129 panów pobierało zasiłki przysługujące w ramach urlopu rodzicielskiego, czyli na każde 100 osób przebywające na urlopie rodzicielskim był tylko jeden mężczyzna. W wyjątkowych okolicznościach tata może przejąć część urlopu macierzyńskiego po matce, na przykład w razie jej śmierci, niepełnosprawności, która nie pozwala na opiekę nad dzieckiem czy porzucenia przez nią dziecka. W naszym regionie w ubiegłym roku zasiłek na urlopie macierzyńskim pobrało ponad 400 mężczyzn.

Przedstawione przez ZUS statystyki pokazują, że to kobiety wciąż o wiele częściej korzystają z 32-tygodniowego urlopu rodzicielskiego. Zgodnie z ubiegłorocznymi danymi panowie pobierający zasiłek na urlopie rodzicielskim stanowią około 3 procent wszystkich osób korzystających z tego rozwiązania.

foto ilustracyjne Pixabay

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button