InformacjeMiasto Puławy

Czas na zgłoszenie pieca – tylko do końca czerwca

Jak już informowaliśmy, wszyscy właściciele i zarządcy budynków mieszkalnych oraz niemieszkalnych mają obowiązek zgłoszenia swojego pieca bądź innego źródła ciepła, którego używają do ogrzania domu bądź mieszkania do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków.

Choć przy letniej, ciepłej pogodzie sprawy takie jak ogrzewanie mieszkania zazwyczaj nie zaprzątają naszych myśli, to jednak tym razem warto zrobić wyjątek. Osoby, które jeszcze nie zgłosiły swojej deklaracji, muszą się pospieszyć. Termin na zgłoszenie upłynie bowiem wraz z końcem czerwca, później mogą posypać się kary grzywny. W deklaracji należy podać między innymi informację o liczbie i rodzajach źródeł ciepła, z których korzystamy w naszych domach i mieszkaniach. W dokumencie trzeba też uwzględnić rodzaj paliw, których używamy do ogrzewania. Dokument można wypełnić elektronicznie za pośrednictwem strony ceeb.gov.pl lub tradycyjnie w Urzędzie Miasta bądź Gminy, właściwej ze względu na zamieszkanie.

– Deklarację dotyczącą źródeł ciepła dla budynków, w których instalacja została uruchomiona przed 1 lipca 2021, należy złożyć do końca czerwca tego roku – przypomina Sylwia Żądełek z puławskiego Urzędu Miasta. Dla nowych źródeł ciepła jest to termin zaledwie 14 dni od ich instalacji i uruchomienia. Sylwia Żądełek informuje, że deklarację można złożyć w urzędzie lub elektronicznie poprzez stronę ceeb.gov.pl, w tym drugim przypadku potrzebny jest podpis kwalifikowany, profil zaufany lub e-dowód. Urzędnicy pomagają w wypełnieniu tej deklaracji. Dane zgromadzone w centralnej bazie z pewnością będą miały wpływ na program ochrony powietrza oraz na politykę samorządów i państwa, mającą na celu poprawę jakości powietrza.

Sylwia Żądełek – UM Puławy

Informacje uzyskane w ramach centralnej bazy mają posłużyć do ustalenia lepszej strategii w walce ze smogiem.

Autorzy: A. Koter, P. Skibniewski

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź także
Close
Back to top button