InformacjeŻyrzyn

Jak się żyje w żyrzyńskim DPS-ie?

Dom Pomocy Społecznej w Żyrzynie to jeden z najnowocześniejszych tego typu obiektów na Lubelszczyźnie, z doskonałym wyposażeniem rehabilitacyjnym oraz zapleczem mieszkaniowym. Schronienie otrzymuje tutaj kilkadziesiąt osób z problemami zdrowotnymi oraz w trudnej sytuacji życiowej.

– Ci, którzy trafiają do nas decyzją administracyjną, przychodzą do nas, by uzyskać spokój, równowagę – mówi dyrektor ośrodka Elżbieta Seredyn.

Elżbieta Seredyn – Dyrektor DPS w Żyrzynie

Osoby przebywające pod opieką placówki otrzymują kompleksową pomoc. Jedną z nich jest pani Anna, która mieszka w DPS od kilku miesięcy. Po niezbyt dobrych doświadczeniach z poprzedniego miejsca, jest mile zaskoczona personelem oraz jakością świadczonych usług.

Zarówno ona jak i pytany przez nas pan Marek są zadowoleni z warunków w Ośrodku, podkreślają, że sprawność pacjentów dzięki prowadzonej rehabilitacji poprawia się.

pani Anna, pan Marek – mieszkańcy DPS w Żyrzynie

Podopieczni Domu codziennie korzystają z rehabilitacji pomagającej powrócić im do sprawności. Pomagają w tym nie tylko specjalistyczne sprzęty, ale także masaże i odpowiednie zabiegi.

Rehabilitant Radosław Żuławski prezentował działanie przyrządu służącego do masażu rozluźniającego.

Radosław Żuławski – rehabilitant

W mieszkaniach chronionych przebywają osoby, które z różnych względów nie są w stanie funkcjonować samodzielnie i potrzebują wsparcia.

Pani Sylwia, mieszkanka żyrzyńskiego DPS-u, również mówi o placówce bardzo entuzjastycznie.

pani Sylwia – mieszkanka mieszkania chronionego w DPS w Żyrzynie

Placówka cały czas się rozwija i szuka nowych rozwiązań, mających ułatwić codzienne życie. W tym celu w Domu Pomocy Społecznej pojawiła się delegacja z Japonii, która zaprezentowała sprzęt dedykowany osobom niepełnosprawnym. Firma chce przekazać nowatorskie urządzenia na potrzeby niepełnosprawnych przebywających w placówce.

Dyrektor DPS Elżbieta Seredyn mówiła o wsparciu płynącym z PFRON-u a także o wizycie przedstawicieli firmy z Japonii, która pomaga osobom z ograniczeniami ruchowymi, np. w przemieszczaniu się wózka inwalidzkiego po trudnym terenie. Dyrektor DPS zaapelowała też do rodzin osób chorych i zmagających się z różnymi trudnościami, aby nie wstydzić się przyjąć pomocy proponowanej przez żyrzyński DPS.

Elżbieta Seredyn – Dyrektor DPS w Żyrzynie

Dom Pomocy Społecznej w Żyrzynie jest jedyną tego typu placówką w województwie lubelskim prowadzoną przez samorząd gminny. Obecnie mieszka tam łącznie około 80 osób. Placówka działa od 2020 roku.

autorzy: M. Owczarz, A. Koter

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź także
Close
Back to top button