Informacje

Waloryzacja stanu kont przyszłych emerytów

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje o czerwcowej waloryzacji stanu kont i subkont dla osób, które będą pobierać emeryturę w przyszłości. Ta operacja finansowa dotyczy blisko 24 milionów osób w naszym kraju.

Waloryzacja polega na podwyższeniu środków poprzez wskaźniki procentowe oparte na poziomie inflacji oraz tak zwanego przypisu składek, czyli wzrostu płac i liczby ubezpieczonych. ZUS waloryzuje składki co roku, w czerwcu, biorąc pod uwagę dane za zeszły rok.

Małgorzata Korba – rzecznik ZUS w woj. lubelskim

– Raz do roku w czerwcu Zakład Ubezpieczeń Społecznych przeprowadza tak zwaną waloryzację składek, to znaczy że wszystkie składki emerytalne zgromadzone w ZUS rosną o określony procent, waloryzacja środków w ZUS na kontach oraz kapitału początkowego wyniesie w tym roku ponad 9 procent – informuje Małgorzata Korba. Jeśli więc ktoś zgromadził na swoim koncie 400 tysięcy złotych, to od czerwca będzie miał dopisane dodatkowe 37 tysięcy złotych. Waloryzacja konta zależy od poziomu inflacji, brany jest jednak pod uwagę poziom zeszłorocznej inflacji, gdyż jest to waloryzacja za 2021 rok. Bieżąca inflacja będzie miała wpływ na waloryzację w kolejnym roku kalendarzowym. ZUS prowadzi także dla niektórych ubezpieczonych subkonta, które są dziedziczone i one w czerwcu także podlegają waloryzacji, jednak innym wskaźnikiem. W przypadku subkont ich stan w czerwcu wzrośnie o ponad 7 procent. Efekty czerwcowej waloryzacji można będzie sprawdzić na Platformie Usług Elektronicznych ZUS.

Zmiany na subkontach dotyczą osób należących do tak zwanego drugiego filaru emerytalnego. Tutaj procentowe wskaźniki zależą od dynamiki wzrostu PKB z ostatnich 5 lat.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź także
Close
Back to top button