Informacje

Koniec stanu epidemii – do kiedy świadczenie postojowe?

Ogłoszony niedawno przez rząd koniec stanu epidemii oznacza pewne zmiany w przepisach dotyczących ulg dla przedsiębiorców, które obowiązywały w związku z trudną sytuacją pandemiczną. Jednym z popularniejszych rozwiązań, z którego korzystały firmy chcące uchronić się przed skutkami obostrzeń, jest świadczenie postojowe.

Jak informuje Zakład Ubezpieczeń Społecznych, można się o nie ubiegać jeszcze przez 3 miesiące od zakończenia stanu epidemii, a więc do 16 sierpnia.

– Świadczenia postojowe są przeznaczone dla tych firm i osób na umowach cywilno-prawnych, które odczuły negatywne skutki swojej działalności przez epidemię COVID, co prawda sytuacja gospodarcza jest coraz lepsza, jednak nadal możemy przyjmować wnioski o postojowe i będziemy mogli to robić do 3 miesięcy po zniesieniu stanu epidemii, czyli większość wniosków o świadczenia postojowe ZUS będzie przyjmować do 16 sierpnia – informuje Małgorzata Korba z lubelskiego oddziału ZUS. Jak dodaje, do tej pory instytucja wypłaciła mieszkańcom województwa lubelskiego 136 tys. świadczeń postojowych na łączną kwotę prawie 269 milionów złotych. Firmy nadal mogą też korzystać z ulg składkowych z tarczy antykryzysowej np. z rozłożenia płatności na raty czy odroczenia terminu płatności bez opłaty prolongacyjnej, mogą również wystąpić o anulowanie odsetek od zadłużenia, które wystąpiło od stycznia 2020 roku.

mówi: Małgorzata Korba – rzecznik ZUS w woj. lubelskim

Postojowe co do zasady wynosi 2080 złotych, jedynie dla firm na karcie podatkowej, zwolnionych z VAT, jest to kwota 1300 złotych. Przedstawiciele niektórych branż będą mieli mniej czasu na złożenie wniosku do ZUS o uzyskanie świadczenia postojowego. Chodzi tutaj o takie gałęzie gospodarki jak transport, sprzedaż detaliczna, gastronomia, rozrywka, sport, turystyka, catering, fizjoterapia czy kosmetyka. Przedstawiciele między innymi tych branż składają dokument o sygnaturze RSP-DD7 i mają na to czas do 23 lipca.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button