Miasto Puławy

Zapalmy znicz Rotmistrzowi

W środę 25 maja, godz. 17.30 przy krzyżu przed przed budynkiem dawnego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego (dzisiaj Wojskowe Centrum Rekrutacji) przy ul. Centralnej. odbędzie się uroczystość zatytułowana “Zapal znicz Rotmistrzowi” w 74. rocznicę śmierci Witolda Pileckiego. Organizatorzy zapraszają puławian, by Ci przyszli i oddali hołd Rotmistrzowi oraz wszystkim ofiarom zamordowanym w miejscach kaźni w całej Polsce.

Przypomnijmy, że Witold Pilecki to rotmistrz kawalerii Wojska Polskiego, współzałożyciel Tajnej Armii Polskiej oraz żołnierz Armii Krajowej, aresztowany i osadzony w nazistowskim obozie koncentracyjnym Auschwitz, z którego wraz z dwoma więźniami zbiegł w nocy z 26 na 27 kwietnia 1943. Z własnej woli przeżył 947 dni w tym piekle, które wobec katowni NKWD były tylko, jak to określił Pilecki, igraszką. Efektem pobytu w Auschwitz były pierwsze unikalne raporty o Holocauście zwane “Raportami Pileckiego”.

Rotmistrz uczestniczył w Powstaniu Warszawskim. Po wojnie 8 maja 1947 r. został aresztowany przez funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa i oskarżony m.in. o działalność wywiadowczą na rzecz rządu RP na emigracji. 3 marca 1948 r. przed Rejonowym Sądem Wojskowym w Warszawie rozpoczął się proces tzw. grupy Witolda. Witold Pilecki został skazany na karę śmierci. Wyrok wykonano 25 maja 1948 roku w więzieniu mokotowskim przy ul. Rakowieckiej, poprzez strzał w tył głowy. Miejsce pochówku rotmistrza Pileckiego nigdy nie zostało zidentyfikowane.

Puławskie uroczystości odbędą się w środę 25 maja o godz. 17:30.

Autor: P. Nowosadzki

Plakat organizatora

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button