Miasto Puławy

Waryński nie zniknie z przestrzeni Puław

Kolejna próba usunięcia postaci Ludwika Waryńskiego z przestrzeni publicznej Puław zakończyła się niepowodzeniem. Stowarzyszenie Osób Represjonowanych w stanie wojennym wnosząc do Rady Miasta petycję chciało usunięcia pomnika działacza socjalistycznego ze Skweru Niepodległości oraz pozbawienie go patronatu jednej z puławskich ulic.

Podobne stanowisko jak to przedstawione w petycji prezentował na kwietniowej sesji radnych reprezentant PiS Tomasz Kraszewski. Jego zdaniem szczególnie pomnik Waryńskiego na Skwerze Niepodległości budzi poważne wątpliwości historyczne, w opinii radnego nie sposób bowiem łączyć tej postaci z ideą niepodległości Polski. Głos zabrał także przedstawiciel mieszkańców, reprezentant puławskiej Federacji Młodych Socjaldemokratów Dawid Socha, który z kolei ostro sprzeciwiał się usunięciu Waryńskiego z puławskiej przestrzeni publicznej. W uchwale dotyczącej rozpatrzenia petycji przytoczono opinię Instytutu Pamięci Narodowej o postaci Ludwika Waryńskiego, zdaniem IPN XIX-wiecznego socjalisty nie można utożsamiać z powstałym kilkadziesiąt lat po jego śmierci totalitarnym systemem komunistycznym.

Ostatecznie zdecydowana większość radnych przychyliła się do wcześniejszego zdania Komisji Skarg, Wniosków i Petycji, aby część petycji dotyczącą pozbawienia Waryńskiego patronatu ulicy pozostawić bez rozpatrzenia, zaś drugą dotyczącą likwidacji pomnika odrzucić.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź także
Close
Back to top button