Informacje

Nowe wnioski o 500+ – nie warto zwlekać!

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przekazuje ważne informacje dla rodziców, pobierających świadczenia 500+. Już niebawem instytucja będzie zajmować się w pełni obsługą tego świadczenia. Aby nie utracić jego ciągłości, rodzice powinni złożyć nowy wniosek do ZUS do końca bieżącego miesiąca.

Przypomnijmy, że do niedawna obowiązek obsługi oraz wypłaty świadczenia 500+ spoczywał na gminach. Od początku bieżącego roku trwa proces przejmowania wypłaty świadczeń przez ZUS, a od czerwca ta instytucja będzie już w pełni odpowiedzialna za 500+.

– Wypłaty bieżących świadczeń 500+ do końca maja realizują jeszcze gminy, ZUS na razie wypłaca świadczenia 500+ tylko na nowo narodzone dzieci, natomiast od czerwca Zakład Ubezpieczeń Społecznych będzie realizował już wszystkie przelewy, także na starsze dzieci – przypomina rzecznik lubelskiego oddziału tej instytucji Małgorzata Korba. Aby otrzymywać świadczenie, trzeba złożyć nowy wniosek. Warto go przesłać do ZUS maksymalnie do końca kwietnia, bo wtedy rodzic będzie miał zapewnioną ciągłość wypłaty świadczenia. Wniosek można złożyć tylko drogą elektroniczną, za pomocą bankowości internetowej, portalu Empatia albo Platformy Usług Elektronicznych ZUS. Wypłaty świadczeń ZUS realizuje na rachunki bankowe.

Małgorzata Korba – rzecznik ZUS w woj. lubelskim

Jeśli rodzic złoży prawidłowo wypełniony wniosek do końca kwietnia, świadczenie będzie wypłacone w czerwcu. Jeśli zrobi to później, świadczenie będzie zaś wypłacone odpowiednio później, np. wniosek wysłany w maju spowoduje wypłatę świadczenia w lipcu. Pomoc z formalnościami przy wypełnianiu wniosku można otrzymać w placówkach Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz za pośrednictwem specjalnej infolinii pod numerem telefonu 22 290 55 00.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button