InformacjeMiasto Puławy

Mieszkanka Puław padła ofiarą oszustów

Co jakiś czas do mediów, w tym naszych lokalnych, trafiają informacje o kolejnych osobach okradzionych przez internetowych oszustów jedną z licznych metod. Jedna z mieszkanek Puław, która sama padła ofiarą takiego wyłudzenia, zgłosiła się do naszej redakcji aby podzielić się swoją historią i przestrzec innych.

Poszkodowana pani Emilia relacjonuje, że wystawiła na sprzedaż przedmiot na OLX-ie, odezwała się do niej kobieta, której zależało na czasie i chciała szybko zrobić przelew. Wysłała pani Emilii link, podpisując go, że przelew został zrobiony i żeby pani Emilia go sprawdziła. Wchodząc w link i logując się na swoje konto pani Emilia udostępniła oszustom dane swojego konta, na szczęście było to konto, na którym znajdowała się niewielka suma pieniędzy.

p. Emilia – Oszukana przez złodziei

Jak informuje Policja, praktycznie nie ma tygodnia, aby do puławskiej komendy nie wpłynęło zgłoszenie dotyczące tego typu oszustwa. W przypadku pani Emilii skończyło się na niewielkiej kwocie kilkudziesięciu złotych, jednak nierzadko złodzieje potrafią “wyczyścić” konto, na którym ofiara trzyma oszczędności sięgające kilkudziesięciu tysięcy.

– Osoby, które podejrzewają, że padły ofiarą oszustów, przede wszystkim powinny spróbować zablokować operacje na swoim koncie, skontaktować się w tym celu z bankiem (…) następnie należy zabezpieczyć dokumentację związaną z takimi przelewami i zgłosić się do najbliższego posterunku policji – objaśnia podkom. Ewa Rejn-Kozak z puławskiej KPP. Jak dodaje, oszustwa przy sprzedaży różnego rodzaju przedmiotów, są jednymi z najczęstszych, które przytrafiają się mieszkańcom naszego regionu. Przedstawicielka puławskich mundurowych tłumaczy, że jeśli osoby zainteresowane nabyciem od nas jakiegoś przedmiotu każą nam klikać w jakiś link, powinna nam “zapalić się czerwona lampka”.

podkom. Ewa Rejn-Kozak – Oficer prasowy KPP w Puławach

Pamiętajmy, aby w przypadku sprzedaży przedmiotów przez portale internetowe nie ufać przesyłanym przez kupujących linkom – jeśli musimy zalogować się do naszego banku róbmy to niezależnie od rozmowy z kupującym, a powiadomienia dotyczące potwierdzeń otrzymamy bezpośrednio od portalu, z którego korzystamy.

Autor: A. Koter

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button