Informacje

ZUS przyjmuje wnioski o żłobkowe

Od 1 kwietnia Zakład Ubezpieczeń Społecznych przyjmuje wnioski o wypłatę tak zwanego “żłobkowego”. O świadczenie może wystąpić rodzic lub opiekun dziecka, co ważne otrzymanie zapomogi nie jest uzależnione od dochodu rodziny.

Małgorzata Korba – rzecznik ZUS w woj. lubelskim

Dofinansowanie z ZUS pozwoli obniżyć opłaty za pobyt dziecka w żłobku, klubie dziecięcym lub u dziennego opiekuna – wyjaśnia Małgorzata Korba z lubelskiego oddziału ZUS. Będzie ono przysługiwało na to dziecko, na które rodzic nie pobiera jednocześnie Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego. Tak zwane żłobkowe to maksymalnie 400 złotych miesięcznie. Kwota będzie przekazywana bezpośrednio na konto placówki prowadzącej opiekę. Wnioski o tak zwane żłobkowe można składać od 1 kwietnia, tylko drogą elektroniczną m.in. za pośrednictwem PUE ZUS. Jeśli wniosek o żłobkowe trafi do ZUS do końca maja, to dofinansowanie będzie przysługiwało z wyrównaniem od stycznia bieżącego roku.

Wniosek mogą złożyć także obywatele Ukrainy przebywający z dzieckiem w Polsce. Informacja o przyznaniu świadczenia pojawi się na profilu rodzica w Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Opiekun dziecka otrzyma powiadomienie o tym fakcie drogą SMS-ową bą

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button