LPU24

Podsumowanie umów o dzieło za zeszły rok

Od ubiegłego roku Zakład Ubezpieczeń Społecznych prowadzi rejestr zawieranych w naszym kraju umów o dzieło. Instytucja przedstawiła raport z funkcjonowania tej formy zatrudnienia za 2021 rok.

Okazuje się, że wbrew obiegowym opiniom, w Polsce wcale nie zawiera się rocznie kilku milionów umów o dzieło. W zeszłym roku w naszym kraju podpisano około milion 700 tysięcy tego rodzaju dokumentów. O tym, jak sytuacja przedstawia się w naszym województwie, mówi rzeczniczka lubelskiego oddziału ZUS, Małgorzata Korba.

– W naszym regionie w ubiegłym roku z umów o dzieło skorzystało mniej niż 3 tysiące podmiotów a wykonywało ją około 14 tysięcy mieszkańców naszego województwa, to zazwyczaj umowy krótkie, najczęściej kilkudniowe – informuje Małgorzata Korba z lubelskiego oddziału ZUS. Jak dodaje, najwięcej umów do rejestru zgłoszono w grudniu i październiku a najmniej w styczniu. Branże, w których korzysta się z umów o dzieło są dość zróżnicowane, w woj. lubelskim umowy o dzieło zawierały firmy zajmujące się między innymi architekturą, instalacjami, badaniami technicznymi, z umów o dzieło korzystała także administracja publiczna, podmioty z branży edukacji, kultury, rozrywki a także stowarzyszenia. Z obowiązku zgłaszania umów o dzieło zwolnione są firmy, które wykonują je w ramach prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej.

Małgorzata Korba – rzecznik ZUS w woj. lubelskim

Umowę należy zarejestrować w ciągu 7 dni od jej zawarcia, można to zrobić elektronicznie i większość przedsiębiorców korzysta z tej opcji. Wśród zgłoszonych w 2021 roku wykonawców umów o dzieło było kilka tysięcy cudzoziemców, głównie z Ukrainy, Niemiec, Wielkiej Brytanii i USA.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button