Miasto Puławy

Puławy nadal bez ul. Dmowskiego?

Pod koniec ubiegłego roku do Rady Miasta Puławy wpłynęła petycja od grupy mieszkańców, którzy domagali się przemianowania ulicy Ludwika Waryńskiego na Romana Dmowskiego. Sprawą zajmie się na swoim najbliższym posiedzeniu Rada Miasta.

Autorzy petycji zwracali uwagę, że Dmowski był jednym z “architektów niepodległości Polski”, a brak jego należytego uhonorowania w naszym mieście to “ogromne niedopatrzenie”. W roli patrona ulicy Roman Dmowski miałby zastąpić XIX-wiecznego działacza socjalistycznego Ludwika Waryńskiego, który przez pewien czas mieszkał w Puławach. Sprawa trafiła na styczniową Komisję Skarg, Wniosków i Petycji, w posiedzeniu wzięli udział również mieszkańcy obecnej ulicy Waryńskiego, którzy sprzeciwili się planom zmian. To był jeden z głównych argumentów dla radnych, aby petycję zaopiniować negatywnie. Jednocześnie w uzasadnieniu swojej decyzji komisja stwierdziła, że postać Dmowskiego oczywiście zasługuje na upamiętnienie, jednak należałoby nazwać jego imieniem nową ulicę lub obiekt zamiast zmieniania starych nazw. Przypomniano również, że Urząd Miasta prowadzi też tak zwany “bank nazw”, z którego korzysta się podczas nadawania imienia nowym mostom, ulicom czy rondom. Autorzy petycji mogą więc zwrócić się do Urzędu Miasta o dodanie nazwiska Dmowskiego do wspomnianego spisu.

Ostateczna decyzja o ewentualnej zmianie nazwy ulicy należy teraz do całej Rady Miasta. O tym, czy Rada przychyli się do opinii Komisji Skarg, Wniosków i Petycji, przekonamy się już w czwartek, początek obrad od godz. 16:00. Obrady będzie można śledzić za pośrednictwem serwisu esesja.tv.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź także
Close
Back to top button