Miasto Puławy

Stół Piłsudskiego zabytkiem

IUNG otrzymał pozytywną odpowiedź od Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków na wniosek o wpisanie do rejestru zabytków pamiątkowego stołu związanego z Józefem Piłsudskim.

Jeszcze pół roku temu nie było wiadomo, czy stół pozostanie w Puławach. O przejęcie tego wyjątkowego mebla starało się Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku. Los stołu zainteresował szerokie grono osób, w walkę o jego zatrzymanie włączyły się organizacje pozarządowe, a także samorządowcy, którzy postanowili nie dopuścić do wywiezienia go z puławskiego oddziału Centralnej Biblioteki Rolniczej. W tym miejscu bowiem od lat stół się znajduje, to właśnie w Puławach nad jego blatem podejmowane były decyzje podczas planowania Bitwy Warszawskiej w 1920 roku. Jesienią Ministerstwo Rolnictwa podjęło decyzję o pozostawieniu stołu w jego dotychczasowej lokalizacji.

Teraz udało się uzyskać także wpis stołu do rejestru zabytków. Decyzja ta ułatwi Instytutowi zadbanie o odpowiednią konserwację mebla, będzie można starać się o fundusze zewnętrzne na jego renowację.

Autor: M. Owczarz

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź także
Close
Back to top button