Informacje

ZUS wysyła PIT-y do swoich świadczeniobiorców [VIDEO]

Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpoczął wysyłkę informacji o dochodach oraz rozliczeniach podatkowych za ubiegły rok do swoich świadczeniobiorców. Chodzi tutaj o emerytów, rencistów czy osoby pobierające różnego rodzaju zasiłki, które w 2021 roku przynajmniej raz pobrały świadczenie z ZUS.

W województwie lubelskim formularze z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych dotrą do blisko 479 tysięcy osób. Większość z nich otrzyma PIT-40A, czyli gotowe rozliczenie dla emerytów i rencistów, którzy pobierali świadczenie w grudniu i nadal je otrzymują. Tego rodzaju dokument trafi też do osób korzystających ze świadczenia przedemerytalnego, nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego czy renty socjalnej.

Małgorzata Korba – rzecznik ZUS w woj. lubelskim

– Pod koniec stycznia rozpoczęliśmy wysyłkę formularzy podatkowych do naszych klientów, chodzi tutaj o rozliczenie podatku PIT-40A, a także informacje o dochodach z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych – mówi Małgorzata Korba z lubelskiego oddziału tej instytucji. Jak dodaje, tego rodzaju formularze otrzymują osoby, które w ubiegłym roku odebrały choćby jedno świadczenie z tej instytucji, np. emeryturę, rentę czy zasiłek. Listy powinny dotrzeć do wszystkich świadczeniobiorców do końca lutego. Jeśli ktoś nie chce czekać na listonosza, swój PIT może pobrać przez internet. Wystarczy zalogować się do Platformy Usług Elektronicznych ZUS i tam, w zakładce Świadczeniobiorca, wybrać PIT za 2021 rok.

ZUS nie rozlicza zaś klientów, którzy mają nadpłatę podatku za ubiegły rok. Oni otrzymają PIT-11A, czyli informację o dochodach, a zwrot nadpłaty zostanie im przekazany bezpośrednio z Urzędu Skarbowego. PIT-11A trafi również do osób, które pobierały z ZUS zasiłki: chorobowy, macierzyński czy opiekuńczy oraz do emerytów, którzy rozliczają się wraz z małżonkami.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button