InformacjePowiat Puławski

Zachowajmy bezpieczeństwo na lodzie [VIDEO]

Koniec stycznia i luty to sezon ferii zimowych. Te w województwie lubelskim rozpoczynają się 14 lutego, jednak wiele osób już teraz chętnie korzysta z zimowych atrakcji.

Przy niskich temperaturach zawsze pojawia się chęć spaceru po lodzie, lub jazdy na łyżwach. Aby uniknąć niebezpieczeństw związanych z dzikimi lodowiskami starostwo powiatowe w Puławach wraz ze służbami ratowniczymi apelują o zachowanie rozsądku i bezpieczeństwa podczas zimowych zabaw.

Starosta Puławski Danuta Smaga zachęcała w swojej wypowiedzi dzieci I młodzież do tego, by korzystali podczas feryjnych zabaw na lodzie ze sprawdzonych miejsc, czyli lodowisk sztucznych. Jednocześnie przestrzegła przed wchodzeniem na niezbadany, kruchy lód na różnego rodzaju akwenach. Danuta Smaga dodała, że Starostwo rozpoczęło akcję dystrybucji plakatów informujących o bezpieczeństwie na lodzie do szkół i instytucji.

Marcin Koper z Wydziału Zarządzania Kryzysowego Powiatu Puławskiego ponowił apel o przestrzeganie obowiązujących zasad bezpieczeństwa. Jednocześnie zaapelował do osób dorosłych, aby te przeprowadzały rozmowy dotyczące tematów bezpieczeństwa z najmłodszymi. Przypomniał też tragiczne zdarzenie z zeszłego roku w naszym kraju, kiedy to 3 młodych mężczyzn zginęło w czasie próby ratowania psa, pod którym załamał się lód.

awomir Ogórek z 13. drużyny WOPR w Puławach podkreślał, że szczególnie w małych miejscowościach, gdzie dostęp do sztucznych lodowisk jest ograniczony, często zdarza się, że dzieci szukają różnego typu miejsc do zabaw na lodzie. Dodał, że WOPR rekomenduje zabawy na świeżym powietrzu, jednak zawsze musi się to odbywać pod opieką osoby dorosłej.

Danuta Smaga – Starostwa Puławski, Marcin Koper – Wydział Zarządzania Kryzysowego Powiatu Puławskiego, Sławomir Ogórek – 13. drużyna WOPR w Puławach

Jeżeli już znajdziemy się w sytuacji zagrożenia, lub zauważymy kogoś potrzebującego pomocy również powinniśmy zwrócić uwagę na to co robimy, aby nie narazić się na większe niebezpieczeństwo.

Bryg. Grzegorz Buzała podkreśla, że w takiej sytuacji należy najpierw powiadomić służby alarmowe za pomocą numerów 112 lub 998. Nie możemy też biec do osoby, pod którą załamał się lód, powinniśmy podejść do niej spokojnie, kiedy już zbliżymy się, możemy się podczołgać i podać jakiś przedmiot np. kij czy element garderoby. Jak dodaje bryg. Buzała, jeśli uda nam się wydostać tę osobę, powinniśmy zapewnić jej komfort termiczny, okryć czymś ciepłym. Powinniśmy też obserwować to, jak taka osoba się czuje. Jeśli sami znajdziemy się w sytuacji, gdy załamuje się pod nami lód, powinniśmy przede wszystkim zadbać o to, by ciężar naszego ciała był równo rozłożony i wzywać pomocy. Nie zaleca się wchodzenia samemu na lód.

bryg. Grzegorz Buzała – KP PSP w Puławach

Autor: A. Koter

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button