wszystkie

Składki zdrowotne dla przedsiębiorców – policzy je kalkulator

Przepisy tak zwanego Polskiego Ładu wprowadziły w tym roku wiele zmian dla przedsiębiorców. Jedną z nich jest sposób naliczania składki zdrowotnej. Aby pomóc właścicielom firm w ustaleniu wysokości tej składki, Zakład Ubezpieczeń Społecznych udostępnił na swojej stronie internetowej specjalny kalkulator.

Składka na ubezpieczenie zdrowotne zależy obecnie od formy opodatkowania, z której korzysta przedsiębiorca. Na skali podatkowej i podatku liniowym składka zależy od dochodu firmy, na ryczałcie ewidencjonowanym – od przychodu, na karcie podatkowej – od minimalnego wynagrodzenia, natomiast w pozostałych przypadkach od przeciętnego wynagrodzenia krajowego.

Małgorzata Korba – rzecznik ZUS w woj. lubelskim

– Od tego roku przedsiębiorcy odliczają składkę zdrowotną na zmienionych zasadach, żeby im to ułatwić, udostępniliśmy na naszej stronie internetowej specjalny kalkulator składki zdrowotnej – informuje Małgorzata Korba z lubelskiego oddziału ZUS. Jak tłumaczy, wystarczy tam wybrać miesiąc, za który przedsiębiorca chce opłacić składkę, rodzaj opodatkowania, z jakiego korzysta a także w zależności od wybranego wariantu swój dochód lub przychód z działalności gospodarczej. Składka dla przedsiębiorców na nowych zasadach jest opłacana przez nich za styczeń w lutym. Przedsiębiorcy, którzy opłacają składki wyłącznie za siebie, mają zmienione terminy opłaty za ubezpieczenia społeczne i zdrowotne, będą je opłacać za każdy miesiąc do 20 dnia następnego miesiąca. Ci przedsiębiorcy muszą również pamiętać o nowym obowiązku przekazywania comiesięcznych deklaracji rozliczeniowych do ZUS.

Warto zaznaczyć, że w świetle obecnych przepisów dokumenty rozliczeniowe do ZUS mają obowiązek dostarczać wszyscy przedsiębiorcy, także ci, którzy do tej pory byli zwolnieni z tej powinności.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź także
Close
Back to top button